Paljonko teillä lahjoihin ja monelleko ostat
hden joululahjabudjettikyselyyn vastanneista lukijoista vastasi, että perhe käyttää joululahjoihin yli 500 euroa. Näin vastasi 1095 lukijaa. Yhtä moni kyselyyn vastannut kertoi kuitenkin, että perhe käyttää joululahjoihin sata euroa tai ei yhtään rahaa.
Runsaat 600 vastaajaa kertoi, että perheen joululahjabudjetti on 200 euroa ja yhtä moni, että joululahjabudjetti on 250300 euroa. Yli 400 vastaajaa kertoi, että perheen joululahjabudjetti on 350450 euroa. 317 vastaajaa kertoi, että perheen joululahjabudjetti on 500 euroa. Kyselyyn vastasi yli 4100 lukijaa.
Kommentit (11)
Viisi lasta ja 200e lasta kohden ja sitten ns heräte ostoksia päälle.
Kahdelle alakoulu ikäiselle noi 400e yhteensä.
Kahdelle aikuiselle ehkä 400€ yhteensä
200 kahdelle lapselle eli 400 yhteensä. Lisäksi saavat isovanhemmilta ja kummeilta yhteensä suunnilleen saman arvosta rahaa tai lahjoja. Miehelle vajaa 100e. Ei pitänyt ostaa juuri mitään kun ostettiin matka talvilomaksi yhteiseksi lahjaksi, mutta ihan normaali määrä kertyi sitten kuitenkin lahjoja. Teineille tuoksut, vaatteita, pelikoneeseen muistia, maalitussit ja sen sellaista.
3 lastenlasta. Lahja 50e ja tilille 50e. 2 muuta lahjottavaa lasta 2x 50e. Omille aikuisille lapsille herkkukassit 4x50e
600e yhteensä
Aikuisille en osta mitään, tai no, voin antaa kahvipaketin ja suklaarasian. Kuudelle sisaruksen lapselle pitäisi keksiä jotain, vain yhdelle olen ostanut uusia sukkia . Vihaan joululahjojen ostoa ja nyt ei rahatilanne anna periksi kuin johonkin todella pieneen asiaan. Enkä ole ostanut mitään jouluruokia, voi olla etten ostakaan.
Iskälle 5 e kalenteri, äitille n. 20 e kirja, veljenpojan tilille laitan 50 e.
2 teiniä, äitini ja tätini. 200 eurolla saan kaikille lahjat.
200 eurolla 6:lle lahjat. Eli lahjat on sellaisia "muistamislahjoja". Ei lahjottavia lapsia.
Kolmelle omalle lapselle jokaiselle käteen 100€ + jotain pientä. Omalle äidille jotain lämpöstä päälle puettavaa max 50€ ja kolmelle aikuiselle viini- tai glögipullo
Kuten muinakin vuosina viimeisen 15 vuoden aikana - 0 euroa.