Positiivinen korona, kauanko saikkua
En nyt ole ihan perillä miten toimitaan tällä hetkellä, sain nyt vasta ensimmäisen kerran koronan, kotitestillä positiivinen. Eilen eka päivä kipeenä, niin onko nyt vielä se 5pv pitää olla sairaslomalla? Oon tosi huono sairasteleen.. siis en malta olla kotona.
Kommentit (15)
Ei kai siitä ole pakko olla yhtään saikulla? Jos on kuumetta, niin sitten kai päivä tai pari ja siihen riittänee useimmissa paikoissa oma ilmoitus?
Tees niitä töitä ja lopeta lusmuilu.
Itse olin koko viime viikon koronassa mutta en silti ollut saikulla, tein etätöitä. Kuumetta ei ollut. Yskää ja nuhaa vaan.
Voinnin mukaan. Korona ei aiheuta enää mitään erityistoimia.
Etätyötä ei pysty tekeen ja meillä saa olla 3pv omalla ilmoituksella pois
Mä sain kolme päivää. Oli tosi rankka tauti joka iski keuhkoihin.
Ota kuitenkin iisisti. Itse kävin viime viikon normaalisti töissä, kun vain vähän kurkku karhea. Eilen nousi kuume, ja nyt ihan jyrän alle jäänyt olo. Testin tein siis eilen. Aloin jo arvellakin, että koronaa, kun työkavereja sairastunut joka päivä.
Oireiden mukaan. Jos olet työkykyinen niin töihin, jos olet kuumeessa tms niin saikulla. Kuten mikä tahansa infektiotauti.
Niin kun ei mulla ole muuta kuin karhea kurkku ja yskää. En ole kyvytön tekeen. Joten jos meen töihin, saanko pahoja katseita kun yskin
Alottaja
Vierailija kirjoitti:
Niin kun ei mulla ole muuta kuin karhea kurkku ja yskää. En ole kyvytön tekeen. Joten jos meen töihin, saanko pahoja katseita kun yskin
Alottaja
Jos haluat toimia vastuullisesti, käytät maskia. Suurin osa ei käytä, ja siksi saamme sairastaa tämän kerta toisensa jälkeen uudelleen. Kiva juttu!
No nyt en ihmettele yhtään että taudit leviää, kun mennään kipeenä töihin tartuttamaan muutkin. Korona on hengitystieinfektio virus, joka tarttuu sekä kosketuksesta että ilman kautta, ja tämä menossa oleva korona on todella herkästi tarttuvaa. Jokainen sairastaa koronan eri tavalla, itse olin kaksi viikkoa saikulla kun olo oli tosi heikko.
Mietipä jos menet tartuttamaan muita yskimällä niin et voi tietää onko tartuttamillasi kotona riskiryhmäläisiä lapsia tai vanhuksia tai muuten sairaita, joille korona voi olla kohtalokas. En menisi koronassa työpaikalle vaikka olisi lievä. En tosin testaisikaan itseäni lievin oirein.
Minä ainakin olin töissä tietämättäni koronassa, ajattelin että on perusflunssaa. Samoin koko muu perhe töissä ja koulussa.
Tehtiin vasta sitten testi kun teini alkoi oksentaa ja ripuloida holtittomasti. Ei kyllä meillä muilla ollut norminuhaa kummempi.
Ilmeisesti nykyään ohjeistus on että oireettomana tai vähäoireisena töihin voi mennä.
Eikö työnantaja pakota lääkäriin? En minä ainakaan missään ole saanut kolmea päivää enempää olla pois töistä ilman lääkärintodistusta.