Jouluruokia mietin, millä ruokilla sinä ilahdutat jouluna
Kommentit (22)
Puolassa joulunvietto on erilainen.Aattona siellä ei syödä lihaa.Kalaa tarjolla. Joiulupäivänä tarjoan kinkkua ,lihapullia ym.
Pidän laatikoista, ilahdun niistä.
Vierailija kirjoitti:
Maksa makkaraa ja jauhe liha keittoa.
Se on jauhenlihakeitto.
T. Palstalta oppinut
meillä on aina kinkun lisäksi kalkkunaa
Suurimpia suosikkejani on kinkku ja imelletty perunalaatikko. Lisäksi sisareni joulupöydässä, jossa sitä perinteisesti vietän, on paljon pitämiäni kaloja. Graavi- kylmäsavu- ja lämminsavulohta, mätiä jne. Tekee aina tiukkaa, että jaksaa lopuksi edes joulupiparin kahvin kanssa syödä.
Nakkipiilot alkupalana
Nuudeleita kanalla pääruokana
Jälkkärinä mokkapalat
En pidä joulusta oikeastaan yhtään.
Ruokkipaistia, uunissa haudutettuna.
https://www.kodinkuvalehti.fi/reseptit/kala/savulohipatee
Olen tehnyt tätä monen monta kertaa hieman muunneltuna, eli en tunge mitään pinaatteja siihen ja chilikastikkeitakaan ei tarvitse. Ihan kaikki, jotka ovat pateeta syöneet, ovat tykänneet!!
Jouluna meillä on nykyään yleensä erilaisia kalaherkkuja ja tämä on niistä yksi erikoisherkku. Emme ole syöneet enää vuosiin jouluna mitään kalkkunoita tai kinkkuja, vaan kalaherkuistakin tulee maha ihan täyteen, eikä tule ähkyä.
Jouluhan on tosi keto kun jättää laatikot pois tarjoilusta. Vetää vaan kinkkua ja graavilohta.
Pikkuruokki luumutäytteellä on omnomnom-nomia!
Vierailija kirjoitti:
Jouluhan on tosi keto kun jättää laatikot pois tarjoilusta. Vetää vaan kinkkua ja graavilohta.
Minä tein tuota parikymppisenä sinkkumiehenä. 10 kilon kinkku, sinappia ja muutama pullo vodkaa. Ei tarvinnut loppiaisena aloittaa diettiä.
Kai se on taas se jouluruokki hommattava.
Täällä, missä asun, käsittääkseni voidaan sanoa ruokiilla siinä missä muut suomalaiset sanovat ruuilla.
Ap:lle tiedoksi, ruokki on merilintu. Sinuna tekisin sen jollain kanaruokareseptillä.
Jouluruokia? Typo?
tarkoititko mahdollisesti:
jouluruuveja?
-äikänope
Lipeäkalaa, kinkkua ja maksalaatikkoa. Ehkä muitakin laatikoita. Rosollia.
Maksa makkaraa ja jauhe liha keittoa.