Julkinen hammashoito ja eteenpäin vääntynyt hammas?
Voikohan tälle tehdä julkisella mitään? Yksi alaetuhampaista on vuoden sisällä kääntynyt eteenpäin, ja se haittaa jo purentaa, kun osuu ylähampaisiin ja tuntuu että sitä täytyy varoa kokoajan. Luulen hampaan liikkumisen johtuvan voimakkaasta yhteenpurennasta öisin, usein herään myös siihen, että painan kielelläni hyvin voimakkaasti tätä hampaan kohtaa, samoin nielaistessani vaikka kuinka olen yrittänyt katsoa etten niin tekisi. :o
Voikohan tälle tehdä jotain julkisessa hammashoidossa? Aikuisten oikomishoitoja jne ilmeisesti toteutetaan yksityisillä, ja hinnat huimaa pilviä.. Itsellä ei ongelmana muuta kuin tämä yksi hammas, ja kun haittaa syömistä ja ihan vaan normaalisti suun kiinni pitämistä ja purentaakin jo.
Kommentit (2)
Aikuisten purentaa korjataan suunhoidon erikoisksiköissä, sinne tarvii lähetteen perus hammaslekurilta.
Ja jos tonne pääsee niin on halpaa puuhaa, maksat vaan sen yksikön peruskäyntimaksun joka kerrasta, riippumatta mitä toimenpiteitä tekevät.
Nostellaas vähän. Minkälaisilla kriteereillä näitä asioita voi hoitaa julkisella puolella? Purentavaivat aiheuttavat myös päivittäistä päänsärkyä.