Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapissa asujat, plussia ja miinukset

Vierailija
27.10.2023 |

Jos asut lapissa, kerro hyviä ja huonoja puolia tai yleisiä havaintoja mitä olet siellä asuessasi huomannut. Onko ihmiset tietynlaisia verrattuna muualle? Onko porot viivyttänyt liikennettäsi :D mitä vaan

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
28.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärrä tuota kysymystä, miten porot voivat viivyttää liikennettä. Kaksi kertaa erittäin pitkällä autoilukokemuksella on käynyt niin, että tiellä makasi niin valtava porotokka, että oli pakko kiertää. Tämäkin tapahtui Kuusamossa samalla viikolla joskus 1980-luvulla eikä Lapissa.

Suurin ja oikeastaan ainoa todellinen ongelma on se, että joka paikkaan on pitkä matka, ja matkaan kuluu aikaa ja rahaa.

Ihmiset ovat omanlaisiaan kaikissa paikoissa, ja Lapissakin kahdessa vierekkäisessä kylässä olla aivan erilaisia ihmisiä. Toisessa haluavat kaikki olla omissa oloissaan ja toisessa tehdään yhdessä vaikka mitä, yhteinen tanssitalo ym.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla