Jalan holvikaari kipeytynyt. Miten itse voi jumpata/vahvistaa?
Kommentit (13)
Pientä palloa, esimerkiksi tennispalloa, voi pyöritellä jalkapohjan alla istuen tai seisten.
Kaunisteltu ilmaus sille miten isovarpaidesi nivelet ovat vääntymässä virheasentoon. Sirojalkaisilla joilla on isovarvas pisin onkin sitten jo 30v tai viimeistään 40v 1/3 todennäköisyydellä vaivaisen luut.
Ensiksi kannattaa selvittää, miksi se kipeytyy. Se ei välttämättä ole jalkaterän ongelma. Mulla esim. kipeytyy siksi, että toinen olkapää kääntyy eteenpäin.
ääMinulla on ollut jalkavamma. Hollvikaarre paranee parhaiten kävelemällä
luonnossa paljain jaloin
Laihduta , ylipaino tuo vaivoja, aina.
Ihan vittuahan jalkavamma on, mutta luonto parantaa aina, jos vähän autat. Minulle ehdotettiin fysioterapiaa. Kieltäydyin. Katsoin YouTubesta videoita ja tein niiden mukaan. Jalka on nyt normaali.
Ehdotan aapeelle varpaillenousuja ja syväkyykkyjä kehonpainolla.
Minä olen nähnyt jotain
Tulen istumaan jonkun pöydän päässä ja mun sanana ratkaisee.
asia on epätodennäköinen, mutta olen nähnyt.
Käy jalkaterapeutilla. Hän tekee arvion ja manuaalista hoitoa. Saat myös kotiharjoitteluohjeet. Se mitä voit heti tehdä, on itse hieroa huolellisesti jalkateriäsi. Hiero molempia myös siksi, että opit jalkojesi tuntumaeron.
Matalaa holvikaarta ainakin vahvistetaan harjoituksella, jossa varpailla poimitaan pieniä esineitä lattialta. Se voisi toimia sinullakin, sillä siinä vahvistuu jalkapohjan lihakset.