Oletteko nähneet yhdenkään valtion heijastaneet sinivalkoisia värejä julkiseen rakennukseen? Yleensähän näissä on tapana.
Olen nähnyt vain Moldovan parlamentin kyljessä Israelin lipun heijastettuna ja Budapestissa silta valaistiin sinivalkoiseen. Valkoinen talo kai myös? Onko muita - Eu-maat? Suomi? Venäjänkö asialla tässä ollaan, vai mikä tuossa vakiintuneessa tavassa on niinn vaikeaa?
Kommentit (13)
Eipä muuten ole näkynyt. Ei Finlandia-taloa, ei eduskuntataloa. Ei lasten elävältä poltto kosketa. Paitsi nyt tietty jos Gazassa sattuisi skidi kuolemaan. Tosin ne skidit ovat Israelin huippumoderneissa sairaaloissa hoidettavina Hamasin jäljiltä.
Egyptiä ei kukaan vaadi tilille, kun saartavat Gazaa. Vieläpä omaa veljeskansaansa ja uskonveljiään. Israel sentään tekee kaikkensa jotta siviiliuhreilta vältyttäisi. Jos palejen haluttaisi kuolla, olisi heidät voitu tiiviissä asutuskeskittymässä tuhota kaikki. Ajat sitten.
Juu meidän oikea värit pitäisi tässä kohtaa näkyä. Kannatammeko kulttuuria joka haluaa tuhota omamme vai länsimaisia juutalaiskristillisä arvoja.
Onko vaikea valita?
Moni putinisti symppaa Hamasia. Saavat tehdä mitä vain, eikä haittaa. Mediatkin saaneet käskyn olla kutsumatta noita terojärjestöksi. No, kohta se ihanuus napsahtaa kotiovelle, se on varmaa. Johan Sydney, Lontoo ja muut ovat saaneet tuhansia uhkaavia miehiä kaduille. Suomessakin noita on valmiudessa ja kun aika koittaa, mitään emme voi.
On kyllä ihmeen vaikeaa tuomita iskut. Ketä kohtaan tässä kumarrellaan kun sympataan vain paleja iskujenkin jälkeen? Sitä kuuluisaa "judejen hallitsemaa" mediakenttää ja talousmaailmaa? Ei oikein tee järkeä. Hamas sitä paitsi rääkkää normipaleja päivittäin ja paljon enemmän kuin Israel. Kaikki avustuskin mennyt aseisiin. Ollaan mekin tyhmiä. Kerta toisensa jälkeen lähetämme (suomalaisilta kysymättä) avoimia shekkejä ties keille pahiksille. Tavallinen kansa tuolla ei saa penniäkään. Paitsi juuri humaanilta Israelilta.
Ja meille kyllä otettaneen taas tuhansia pale"pagolaisia" tänne pääolkapäätpeppu-laulantaan tätien huomaan tuomaan rikkautta.
Kun nuo muslimit lähtee meilläkin kaduille, ei meidän pehmeiden arvojen poliisi voi heille mitään. Ovat jo näyttäneet mahtiansa. Jos nuo haluaa järjestää massarukouksen parlamentin eteen Manskulle tuhatpäin, ei sitä voi estää. Tuokin on päivittäinen taphtuma 50 vuoden päästä. Kuten on jo Brysselissä(!) Torinossa ja Pariisissa.
Ai, että kun Suomeen tulisi vuorostaan 70,000 judea pakoon. Siinä olisi kontribuutiota ja aivotuontia kerrakseen.
Vierailija wrote:
Olen nähnyt ja näen. Berliini.
Ok, yhdessä kaupungissa siis ainakin. Liekö muita? Itä-Euroopan maissa olen muutaman nähnyt itsekin. En muualla.
Tässä nurinkurin-maailmassa pahimmat hirviöt ja kaikkein erilaisimman arvomaailman omaavat saavat meidän sympatiat ja vastaavasti demokraattisimmat, suvaitsevimmat, kapitalistiset ja tasarvoisimmat maat ovat niitä pahiksia. Meitä haukutaan rasseiksi yms ja nöyristellen pyytelemme sitä vielä anteeksi.
Ja silti tänne meidän "pahismahin" kuitenkin kaikki haluaa ja tuleekin. Etenkin "sortavaan" ja täynnä valkoisstaylivaltaa olevaan Amerikkaan.
Taitaa tuo sympatia mennä vain valkoisiin maihin.