lapsivakuutuksista kyselisin...
Meillä kahdella lapsella vakuutus tapiolassa, johon olemme erittäin tyytyväisiä. Nyt emme kuitenkaan saa tapiolasta enää lapsivakuutusta seuraavalle perinnöllisen sairauden takia, mutta ajattelimme yrittää kuitenkin muista yhtiöistä. Ilmeisesti kuitenkin eroja noissa vakuutuksissa, esim. pohjantähti korvaisi apteekin korvikemaidot (meillä kahdella maitoallergia), mutta ei taas korvaa lääkkeistä kuin kela-korvattavat vain. Tapiola korvaa kaikki reseptillä kirjoitetut lääkkeet esim. panadol-supot yms. Kaipailisin nyt kokemuksia, mistä yhtiöstä kannattaisi yrittää vakuutusta hakea.
Kommentit (2)
... ei saa lapsen vakuutusta ellei siellä ole myös kotivakuutus! Ehdoista en ole varma, mutta pahimmassa tapauksessa ette saa lapsellenne mistään vakuutusta ainakaan ennen syntymää. Jos perheessä on tiedossa periytyvä sairaus, jonka riski lapselle on suuri (puhutaan varmaankin jostain 25-50% riskistä), en usko, etttä yksikään vakuutusyhtiö ottaa sitä riskiä, että myöntää syntymättömän lapsen vakuutusvarausta. Pohjantähtihän myöntää 7 vrk:n ikäiselle vakuutuksen, meillä tehtiin aikanaan tyttärelle sellainen. Myöntänevät, jos syntyy terve lapsi (eli geenitesti tms. osoittaa terveeksi...)
Lääkkeet korvataan, jos ne ovat reseptillä. Ravinto- ja rohdosvalmisteet vain, jos KELA korvaa.
Meillä vakuutukset turvassa mutta sinuna koittaisin tuolta pohjantähdestä. Sieltä on monelle vakuutus myönnetty vaikka muissa yhtiöissä olisi tullut kielteinen vastaus.
Käsittääkseni muiden lasten vakuutuksia voi olla hankala siirtää, tai ainakin vakuutusyhtiöllä on oikeus rajata pois ne sairaudet joista korvauksia on jo maksettu muista vakuutusyhtiöistä tai lapsi on paljon sairastellut. Esimerkkinä oma keskimmäinen lapsi jolle sairaskuluvakuutusta ei myönnety 2kk ikäisenä koska oli sairastanut hengitystieinfektion , korvatulehduksen ja silmätulehduksen.(sai sairaalabakteerin,josta ed. mainitut sairaudet johtuivat) Tai siis olisi myönnetty mutta siitä olisi rajattu pois juuri nuo edelliset sairaudet. Joten emme ottaneet vakuutusta kuin tapaturman varalle.
Vaikeasti selitetty ...!