Oletteko syöneet jotain kypsää eksoottista hedelmää tuoreena kasvupaikallaan etelänmaassa?
Vaikka papaijaa, guavaa, mangoa tai jotain muuta, mitä? KUn aina sanotaan että säilykehedelmät ovat kehno korvike.
Kommentit (19)
Ettelä soomesta mö sain ostettua kowwalla työllä tsillin tuoreeltaan
Se eksoottinen herelmämarja tai mikkää onkolaa
Söin Kroatiassa viikunoita suoraan puusta, minulle se oli eksoottista kuten myös ne pulleat makeat viikunat.
Olen maistanut guavaa ja passionhedelmää vastapoimittuna, ei kyllä säilykkeet vedä vertoja.
Koreassa ulkoilmamuseoissa oli hedelmäpuita. Tuoreet mandariinit oli ihania. Lumi satoi aikaisin oli hassua nähdä lunta mandariinipuissa. Vesimeloneja sai suoraan pellolta Kiinassa
Toki olen syönyt, esim. viikunoita, taateleita, mangoa, papaijaa, annoonaa, guavaa, granaattiomenan siemeniä jne.
Olen juonut sokeriruokomehua, joka on puristettu kadun varrella olevasta sokeriruokokuormasta.
En syö säilykkeitä.
Italiassa söin makaronia suoraan puista.
Joo jos appelsiini lasketaan. Oli erikoista kun ne oli ihan lämpimiä.
Banaania, mangoa, passionhedelmää ja avokadoa suoraan puusta Dominikaanisessa tv:ssa.
Mangosteenia Thaimaassa, mun herkkua! Balillakin vaikka mitä, en edes muista hedelmien nimeä. Duriania emme suostuneet maistamaan:)
Niin ohutkuorisia sitruunoita Sisiliassa että ne syötiin kuorineen. Viikunoita, nektariineja, granaattiomenia tavallisten lisäksi omista puista Italiassa.
Kaktusviikunoita Maltalla. Tarhuri avasi sen, on muuten piikikäs. Punainen oli maukkaampi kuin keltainen.
Ei nyt kovin eksoottista, mutta Saksassa maistoin viinirypäleitä suoraan köynnöksestä. Oli komeita viininviljelysmaita Rein-joen varrella.
Toki olen, kun asuin kymmeniä vuosia lämpimässä ilmastossa.
Onhan ne hedelmät ihan eri makuisia, kun saaneet kypsyä siellä auringossa eikä poimittu raakoina ja rahdattu, varastoitu pitkään.
Kaikki hedelmät ovat parhaimmillaan kypsänä poimittuina ja tuoreeltaan syötynä. Maku, aromit, mehevyys... Ihan eri luokkaa,!
Appelsiini on ollut mulle eksoottisin mutta niin oli mehukas että sadetakki ois saanu olla suojamassa roiskeilta, nam. Ja toki tiiän että tomaatti ei ole hedelmä mutta niitäkin söin ja kyllä olivat huomattavsti parempia leivän päällä kuin esmes joku kinkkusiivu, nam.
Omenoita olen maistanut suoraan naapurin puusta
Persikka ei ole erityisen eksoottinen, mutta olihan se hyvä. Säilykkeenäkin parempi kuin Suomessa myytävät raakana poimitut.
Vierailija kirjoitti:
Oliko naapurin puu etelässä?
En ole hän jolta kysyit, mutta kyllä meille Lapin ihmisille suoraan puusta syötäväksi otettu omena on "eksoottinen", kun on kunnolla kypsynyt.
Banaania jossain. Ihan hyvää muistaakseni, pienempi kuin Suomessa myytävät.
Muuten torilta tai marketista melko tuoreena.
Olen.