Turun asuinalueet?
Edessä muutto Turkuun / lähiseudulle. Mistä kannattaisi etsiä vuokra-asuntoa? Kriteerinä olisi rauhallinen alue, hyvät ulkoilumaastot, ei tupaten täynnä ihmisiä. Ehkä mielellään ei hirveästi kaupungin vuokrataloja eikä nuorisorikollisjengejä, mutta kuitenkin olisi kiva olla bussiyhteys (Föli) Turun keskustaan. Olen sinkku, joten kouluilla tai päiväkodeilla ei ole väliä. Olisiko suosituksia?
Kommentit (44)
Uittamo.
Turun asuinalueet ovat todella eriytyneet.
Itäinen Keskusta eli Kupittaan kadun ja joen välinen alue. Rauhallinen paljon omistusasuntoja ja suomenruotsalaisia.
Läntinen keskusta paljon amiksia vuokralla ja levotonta.
Käyttäjä43320 kirjoitti:
Hannunniittu, Itäharju, Nummi.
Nummi? Älä hulluja puhu. Siellä on asunnottomien majoitus paasmaja
Kaupungin vuokratalot on keskittyneet tietyille alueilla ja toisilla niitä ei ole lainkaan. Jätä ne huonomaineisimmat alueet väliin, niillä on paljon vuokrataloja.
Kaiva Fölin kartta esiin ja katsele sen perusteella sopivia alueita sopivan matkan päästä keskustasta. Tosin kohta tuleva runkolinjat ja ne tulevat muuttamaan noita linjoja.
Suosittelen katsomaan vanhoilta alueilta, missä on putkirempat yms jo tehty. Niissä on vähän luontoakin jätetty ympärille, eikä tarvitse suoraan naapuritaloa tuijottaa muutaman metrin päästä. Niissä asunnon pohjatkin on muuta kuin näitä keittiöseinällisiä putkia.
Vierailija kirjoitti:
Käyttäjä43320 kirjoitti:
Hannunniittu, Itäharju, Nummi.
Nummi? Älä hulluja puhu. Siellä on asunnottomien majoitus paasmaja
Paasmaja on parasta asuinaluetta.
Nättinummi, Mälikkälä, Suikkila
Parhaat liikuntamahdollisuudet löytyvät Impivaarasta.
Ehdottomasti Uittamo, kokemusta on 50 vuoden ajalta. Rauhallinen kaunis alue merenrantoineen ja monine lenkkeilyreitteineen. Kävellä sieltä voi joka paikkaan , kaksi bussilinjaakin kulkee.
Uittamo sitten. Siellä on meren rantaa, luontoa,pelkkiä omistusasuntoja, vuokrat ttt asiakkaiden ulottumattomissa ellei perhettä, asukas profiilissa enemmistö naisia ja noin 4km keskustasta.
Varis-suo. Ihmisläheinen ja sosiaalinen ympäristö, palvelut lähellä.
Täällä voi asua missä vain. Kaikkialla rauhallista. Turku ei ole New Yorkin slummi, vaikka "hyviä alueita" suosittelevat yrittävät lähiöitä mollata. Itsestä on kiinni, mihin nenänsä työntää ja mihin aikaan.
Käyttäjä43320 kirjoitti:
Hannunniittu, Itäharju, Nummi.
Nummi on täynnä sekakäyttäjiä, todella rauhatonta seutua.
Nättinummessa asun itse. Se on ainankin todella mukava ja rauhallinen alue.
Länsinummi ja Liljalaakso, hyvät ulkoilumahdollisuudet.
Pernoon. Helsinkiä pakoon soudan Pernoon.
Mällikkälä rauhallista lähellä keskustaa.
Mikä tahansa muu paitsi Varissuo, se on täynnä ulkomaalaisia.
Jos haluat hyvät ulkoilumaastot, niin silloin kannattaa mennä vähän matkan päähän Turun keskustasta. Keskustan vanhoilta kaduilta on tosi ikävä lähteä esim. juoksemaan, pyöräilemään, tai ulkoiluttamaan koiraa. Mutta kunhan menet vähän keskustan ulkopuolelle, niin sillä ei ole paljoa väliä mihin suuntaan keskustasta menee, hyviä ulkoilupaikkoja löytyy kyllä oikeastaan joka suunnasta keskustan ulkopuolelta.
Kakola-portsa-linnanfältti on ainakin todella rauhallista aluetta. Itse asun Kakolan juurella ja hyvin on rauhallista. On vehreitä puistoja ja jokivartta, palvelut kuitenkin todella lähellä. Suosittelen!
Paattinen, kuin maalla olisi. Jäkärlä on kuin pieni kylä keskellä ei-mitään. Ruissalo, ei köyhille, ei palveluja. Sitten on Naantali ja Lieto tai joku Rusko lähistöltä. Fölillä pääsee.
Hannunniittu, Itäharju, Nummi.