Palkansaajat ovat usein kalliimpia kuin työttömät, koska usein työajasta tuottavaa työtä on vain murto-osa.
Työttömät nähdään kuluerinä, muta asiat ovat suhteellisia eivätkä niin yksioikoisia kuin ensi töikseen ajattelee. Millainen kuluerä veronmaksajille on esim ylen johdon syöttöporsas Merja Ylä-Anttila yli 30 000 kuukausiansioillaan? Tai mitä ajattelette ihan niistä lukuisista työpaikoillaan tai kotona etänä istuvista työntekijöistä joiden työajasta kuluu yli puolet verkossa kuten täällä vauvapalstalla? Ei se kaikki työaika ole tuottavaa työtä. Eräskin tuttuni on vain johtavassa asemassa ja tittelinsä turvin tienaa 6 tonnin palkkaa ja tulospalkkiot vielä päälle. Tuottavan työn tekee alaiset. Työttömien työttömyysturva on SUomessa eu:n keskiarvon alapuolella, joten aivan suotta täällä metelöidään työttömistä
Kommentit (4)
Tämähän riippuu työstä. Jos on vientiteollisuuden työntekijä ja yritys tuottaa voittoa, niin todennäköisesti työntekijän työ myös tuottaa voittoa.
Vaikkakin työnteko myös kuluttaa rahaa. Voi olla, että maksaa 90 euroa/h, mutta tuottaa 120 euroa/h. Voittoa jää 30 euroa/h.
Toinen asia on virkakyösti valtiolla. Voi olla, ettei tuota mitään, vaan pelkkä turha kulu. Työkin voi olla jotain sellaista, että kukaan ei kärsi, vaikka jättäisi tekemättä. Miettii vaikka jotain määräyksiä.
AP:llä ei ilmiselvästi ole käsitystä mitä esimerkiksi esimiehen työ on tai mitä on johtaminen noin ylipäätään. Ne on työtä joka vaatii taitoa ja osaamista. Kaikista ei todellakaan ole näihin hommiin, ei osaamisen kuten ei myöskään motivaation puolesta.
Mut hei, ei muuta kuin pyrkimään ylöspäin paikoille, joissa maksetaan tittelistä ja muut tekee työt. :-D
Yle joutuu leikkuriin. Toivottavasti Ylä-Anttilan palkka puolittuu.