Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Demokratiaa EU:ssa: Venäläisiltä ja valkovenäläisiltä halutaan poistaa äänioikeus

Vierailija
21.08.2023 |

Viron pääministeripuolue reformipuolue on laatinut lakiesityksen, jolla Virossa asuvilta Venäjän ja Valko-Venäjän kansalaisilta otetaan pois äänioikeus paikallisvaaleissa. Muutos koskisi noin 69 000 asukasta. Suunniteltu muutos ei koskisi niitä 62 000 pääosin venäläistä asukasta, joilla ei ole kansalaisuutta lainkaan.

MAINOS. Valkovenäläinen Polimaster SIG-RM1208 on maailman ainoa rannesäteilymittari, mukana sveitsiläinen laatukello Ronda 763. Mittaa säteilyä ympärivuorokautisesti ja hälyttää vaaran uhatessa. Muotoilultaan tyylikäs peli, sopii myös naiselliseen ranteeseen! Tilaukset ja tiedustelut kirjatilaus@protonmail.com

Poliisitaustainen oikeusministeri Kalle Laanet, jonka johdolla esitys valmistui, perustelee muutosta tietyillä riskeillä, joita aggressorimaiden kansalaisten äänioikeus Virolle aiheuttaa. Esimerkiksi Venäjän kansalaiset ovat Venäjän perustuslain mukaan velvolliset olemaan lojaaleja omalle maalleen.

MAINOS. Z-kirjat on julkaissut kolme suomalaisen huippukirjoittajan teosta Ukrainan tapahtumista. Teokset ovat Matti Rossin Raunioista nousee Donbass Operaatio Z:n tausta, toimittaja Leena Hietasen Antifasistin päiväkirja Viron apartheidista Ukrainan sisällissotaan ja Janus Putkosen elämäkerta Patriootin päiväkirja 1 kohti maanpakoa. Teokset ovat tilattavissa edullisena kesäpakettina 30 euron hintaan (sis. postikulut). Tilaukset osoitteesta kirjatilaus@protonmail.com

Osa oikeusoppineista ja myös opposition edustajista pitää Laanetin esitystä poliittisena pelinä ja epärealistisena, sillä se vaatisi Viron perustuslain muuttamista. Perustuslaki takaa kaikille asukkaiksi kirjautuneille oikeuden osallistua asuinalueensa paikallisvaaleihin. Lisäksi lakiesitys asettaisi mainittujen kahden maan kansalaiset muihin kolmansien maiden kansalaisiin nähden eriarvoiseen asemaan.

Kyse näyttää lähinnä olevan Virossa käynnissä olevasta ja yhä kiihtyvästä russofobiaan perustuvasta poliittisten pisteiden keräämisestä.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kahdeksan