Onko sun yli 60-vuotiaan ihmisen vaikea muodostaa suuria kokonaisuuksia? Eli että olet jämähtänyt ajatuksissasi
vain tiettyihin ihmisiin? Minulla on taito omaksua suuria kokonaisuuksia ja olen alle 50-vuotias. Näin on ollut siitä asti kun noin 30 vuotta sitten pääsin opiskelemaan oikeustiedettä. Muistini on myös erinomainen.
Kommentit (6)
Onkohan sulla vaikeuksia muodostaa järkeviä lauseita. Tulee yksi äärivenäläismielinen presidenttiehdokas Lohjalta mieleen.
Asia näyttää hyvin selvältä aloiittajan kohdalla. Terveisiä kaikille epätäydellisille.
Mikä elämässäsi meni pieleen sen jälkeen, kun pääsit opiskelemaan oikeustiedettä? Kun järkevien lauseiden muodostaminenkin tuntuu noin hankalalta.
Miten tiettyihin ihmisiin jämähtäminen ja suurien (asia)kokonaisuuksien omaksuminen liittyvät toisiinsa? Suurten kokonaisuuksien hallinta on minulla iän myötä vain parantunut. Mutta en kyllä kaipaa juuri uusia ihmisiä lähipiiriini.
Taitaa olla kun en ymmärrä kysymystä.