Aion perustaa hoito/kasvatusalan "woltin"/työnvälityssovelluksen
Aion perustaa hoito/kasvatusalan "woltin"/työnvälityssovelluksen. Mikä tässä on erityistä, on se, että hoitajille maksetaan 2 kertaa enemmän palkkaa mitä tällä hetkellä. Samalla saan hoitajia rekisteröitymään sovellukseeni ja irtisanoutumaan nykyisistä töistään. Sekä luon tilanteen missä hoitajantyöstä on pakko maksaa sen verran mitä yrityksen kautta myytävä työ maksaa.
Kommentit (2)
Kaunis ajatus, mutta palkkatasossa joudut joustamaan. Jos korotuksia ei saatu liiton voimin, miten se onnistuu alustataloudelta? Wolt ja Foodora ovat tunnettuja siitä, että eipä se työmuurahainen juuri hunajaan asti yllä.
Saatat olla myös myöhässä, sillä hv-alueilla kiristetään työvoiman hankkimista ulkoistetuilta palveluntarjoajilta. Syy: veronmaksajan etu.
Koittakaa muistaa, että hv-alueet ovat valtion ohjauksessa ja vuokrafirmojen käyttö voidaan yksiselitteisesti kieltää.
Okei, onnea yritykselle! Niin paljonko lähihoitajana tienaisi? Jos paljon yli 3000 tai 4000 ja yritys toimisi, voisin harkita uudelleen kouluttautumista lähäriksi. Näillä maisterin papruilla en oikein tienaa riittävästi.