Pitäisikö minipillereitä saada ilman reseptiä?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/aec6c365-cc85-4147-9c32-2be90674d9dd
"Yhdysvaltojen elintarvike- ja lääkevirasto (FDA) hyväksyi Opill-ehkäisypillerivalmisteen reseptivapaaseen käyttöön. Arvioiden mukaan lääke tulee maan markkinoille vuoden vaihteessa."
"Naistenklinikan professorin Oskari Heikinheimon mielestä Suomeen voisi yhtä hyvin tuoda myös jonkin minipillerin reseptivapaaseen käyttöön.
Niihin ei liity oikeastaan mitään riskejä. Aspiriinikin on potentiaalisesti vaarallisempi lääke.
Pitkän linjan gynekologin Anneli Kivijärven mielestä reseptit ovat minipillereiden kohdalla toisinaan jopa vähän turhia, sillä hänen mukaansa lääkärit hyväksyvät jo nyt reseptien uusimispyyntöjä vasemmalla kädellä.
Kommentit (4)
Pitäisi ehdottomasti saada vähän isompiakin!
Jos asiantuntijatkin on sitä mieltä, ettei reseptiä tarvita, niin miksi kuormittaa terveydenhoitoa turhilla käynneillä? No onhan se tietysti helppoa rahaa lääkäriasemille.
Olen vuosia uusinut omakannan kautta ja mietin, missä vaiheessa joku lääkäri tahtoisi nähdä ennen uusimista.
Kannatan lämpimästi. Vuosia itsellekin uusittu puhelimitse.