Minkälainen vastuuton vanhempi tuputtaa omia poliittisia näkemyksiään pienelle lapselleen?
Kommentit (29)
Samaa sarjaa kuin uskonnon tuputtaminen lapselle. En hyväksy.
Ennenhän lapsia pakotettiin vappumarsseille.
Tai genderideologiaa. Voi tulla vaikka kuten edellinen pääministeri.
Tottakai vanhemmat opettaa lapsilleen uskonnoista (tai niiden puutteesta) ja politiikasta ihan väkisin siinä samalla kun opettavat mikä on oikein ja mikä väärin, mitkä on ihmisten oikeudet ja velvollisuudet ja miten tämä maailma toimii. Niitä on mahdotonta opettaa ilman että mukana olisi poliittista ja maailmankatsomuksellista sisältöä. Fiksu vanhempi opettaa toki myös, että vaikka minä ajattelen näin, moni ajattelee toisin, ja että lapsen on itsekin näitä vähän funtsittava eikä vain otettava valmiiksi annettuna keneltäkään.
Hirveä myötähäpeä niiden eilisten mielenosoittaja pellejen osalta. Jotkut kyltit täyttivät selvästi kunnianloukkauksen.
Ei tarvitse tuputtaa aatteita. Ihan historian opetus riittää näyttämään mihin suuntaan ei ainakaan kannata mennä.
Vierailija kirjoitti:
Tai genderideologiaa. Voi tulla vaikka kuten edellinen pääministeri.
Nyt tuli kylmät väreet, älä edes pilaile tuolla
Äitini yritti opettaa minusta rasistia 80-luvulla. Jonkin verranhan se upposi kun oma äiti sitä esimerkin kautta tuputti. Mutta elämäni ala-asteella meni aika hiton hankalaksi. Siellä kun pitää tulla kaikkien kanssa toimeen ja toisiin paskapäisesti suhtautuvaa saatetaan itseä alkaa kohtelemaan vähän nuivasti, myös opettajien taholta. Sittemmin huomasin että äitini kompensoi rasismilla vain omaa huonommuudentunnetta. Hänelle oli jotenkin helpompaa nähdä maailma niin että on vielä häntäkin, köyhää alkoholistia, kurjempia ihmisiä. Oikeastihan ei ole.
Voi kuule. Asenteita tuputetaan ihan huomaamattakin. Siellä perheen arjessa ja puheissa se tapahtuu.
Poliittisia asenteita syöttää lapsilleen kaikki. Poliittista aktiivisuutta vain osa. Ne loput opettaa nurisemaan kotona ja räyhäämään somessa. Kumpi lie sitten järkevämpi tapa yrittää muuttaa maailmaa lähemmäksi omia arvoja.
Minä en pidä ihmisistä jotka puhuvat politiikasta jatkuvasti, sellanen ohimennen heitto jotain politiikkaan liittyvää on ihan ok mutta se että sitä pitää sekoittaa normaaliin elämään niin sitä mä vihaan.
Tälläkin palstalla monet jankkaa vain politiikasta ja sitten vakio kommentit on "sinä olet persu","sinä olet vassari", "sinä olet kommari".. jne
Onko noilla ihmisillä vain tylsä elämä jotka jankkaavat politiikasta?
Millainen leikkaa pienituloisten perheiden lasten ruokarahat?
Kyllä yläkoulu ikäiset lapset jo seuraa mitä päättäjät leikkaa, siis rahoja.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä yläkoulu ikäiset lapset jo seuraa mitä päättäjät leikkaa, siis rahoja.
Siis netistä ja telkkarista.
On ok puhua politiikasta. Josko vaikka seuraava sukupolvi oppisi keskustelmaan ja ilmaisemaan erilaisia mielipiteitä? Ai nii mutku toverit yhtykää ollaan kaikki yhdestä puusta eikä kukaan eri mieltä mistään tai se ilmiannetaan.
Onko oikein opettaa tulemaan toimeen omillaan ja olemaan vastuuntuntoinen oman onnensa seppä?
Surullista nähdä lasten aivopesua. Tutulta alaikäiset lapset ja ihan jo pienenä järkyttyivät kun kerroin että lähden matkalle. Noin 7v ipana kertoi miten paljon lentokoneet saastuttavat ja on surullista että lentäminen sallitaan. Huhhuh mitä ideologian syöttöä pienille ihmisen aluille.
Vierailija kirjoitti:
Millainen leikkaa pienituloisten perheiden lasten ruokarahat?
Sellainen joka levittelee rahoja ympäri maita ja mantuja = vihervasemmisto.
Vaikka sinä olisit kuinka suwacki, niin minä kasvatan oman lapseni varomaan. Katsotaan, kumman sitten todennäköisemmin kokee seksuaalista väkivaltaa.
Womanracist, womanfacist womanplainer varmasti. Tuputtaa patriarkaatin salaliittoteoriaa lapsilleen.