Montaa eri lääkettä syöt päivittäin?
Ei tarvitse vastata jos ei syö lääkkeitä ollenkaan. Itse syön viittä eri lääkettä päivittäin ja ikää on 47v.
Kommentit (60)
Lasketaanko minipillerit lääkkeeksi. Syön niitä tavallaan lääkkeeksi endometrioosiin. Muita lääkkeitä en käytä. Olen 40v
100mg aspiriinia aamuisin, ikä 78v. Tämä ei ole reseptilääke vaan ihan omahoitoa. En ole vielä tähän ikään mennessä saanut yhtään reseptiä lääkäriltä.
Kahta. Aiemmin useampaa, noin viittä lääkettä tarvittavat mukaanlukien.
N42
2. Molemmat verenpainelääkkeitä jotka sain puoli vuotta sitten 47-v.
Olen 63v nainen ja sain tänä vuonna verenpainelääkityksen, ja sen lisäksi minulla on glaukooma-lääkitys (tipat) ollut kaksi vuotta.
Kahta. Toinen on loppuiäksi, toisesta ei tiedä. Allergia- ja kipulääkkeitä tarvittaessa.
N 49 v.
Syön 3 eri lääkettä. Verenpainelääkkeet ja happosalpaaja. Lisäksi hengittelen astmalääkettä aamuin illoin. Ikää 53v.
Viisi lääkettä jatkuvassa käytössä, näistä tosin on kaksi samaa lääkettä, mutta eri annostuksella, niillä sitten säädetään käytettävää määrää. Kalkki, D-vitamiini ja magnesium lisänä ja lääkärin määrääminä.
Lisäksi vielä kuukauden päivät joku pneumonian estolääke ja vatsansuojalääke ja kerran kuussa sairaalassa hengitettävä lääke.
Tasan 0, en tarvitse mitään ylimääräistä myrkkyä kehooni. Melkein kaikki sairaudet on hoidettavissa luonnollisin keinoin ilman lääkkeitä.
Kolmea, ikää 63. Pari kuukautta sitten piti aloittaa kolesterolilääkitys rintasyöpä- ja verenpainelääkkeen lisäksi.