Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Eliitin salainen tunneliverkosto paljastui Espoossa!

Vierailija
17.06.2023 |

Eliitin salainen tunneliverkosto paljastui Itä-Espoossa
Gilbert Granholm 14.06.2023

Eliitin käytössä on jo useita vuosia ollut tunneli, joka ulottuu Espoosta pitkälle Helsingin itäisiin osiin. Tunnelin havaitsi sattumalta työmatkalainen, joka kohotti katseensa hetkeksi autonsa kojelaudasta.

oranssi juna saapuu Keilaniemen metroasemalle, pitkähiuksinen nainen odottaa etualalla
Tapaus sattui Keilaniemessä.
Näin sellaisen ison M-kirjaimen, ja mietin, että mitähän se mahtaa tarkoittaa. Pysäköin auton jalkakäytävälle ja menin luonnostaan uteliaana tarkistamaan, Länsi-Herttoniemestä Keilaniemeen päivittäin autoileva diplomi-insinööri Valtteri Koski-Uoma kertoo.

Ja jumankauta, maan alla oli jättiläismäinen ökyhalli, ja sieltä kulki valtavalla vauhdilla junia itään ja länteen.

Ökyhallin seinälle oli kiinnitetty kartta, josta Koski-Uoma havaitsi, että samanlaisia tiloja oli useita ympäri Espoota.

Muutaman seuraavan päivän aikana hän löysi salaisen tunneliverkoston sisäänkäyntejä Keilaniemestä, Tapiolasta ja jopa Kivenlahdesta.

Ne olivat korkeita tiloja ja niissä oli vaikka mitä koristeita, ei kai eliitti muutoin niissä niin viihtyisikään.

Koski-Uoma sai myös selville, että eliitti on junaillut salaisen tunneliverkostonsa toteuttamiseen sekä kaupungin että valtion rahaa.

Koski-Uoman saamien tietojen mukaan eliitti pystyy käyttämään tunnelia todella nopeaan siirtymiseen paikasta toiseen. Esimerkiksi Herttoniemestä Keilaniemeen pääsee tunnelissa kulkevalla junalla 21 minuutissa.

Ei voi olla niin, että eliitti syöksähtää tunnelissaan tuon matkan pariinkymmeneen minuuttiin, kun minun Teslalla siihen kuluu aamuruuhkassa puolikin tuntia, Koski-Uoma sanoo.

Eliitillä jää siis joka päivä muihin asioihin 20 minuuttia enemmän aikaa kuin minulla. Vuodessa 4 000 minuuttia eli liki kolme vuorokautta, hän päivittelee.

Koski-Uoma on viime aikoina alkanut itsekin harkita eliitin salaisen tunnelin käyttöä työmatkoihinsa, tunneleiden sisäänkäynneillä kun ei näyttänyt olevan minkäänlaista valvontaa.

Tosin mikäli näin oikein, niissä maanalaisissa pikajunissa ei ollut ollenkaan autojenkuljetusvaunuja eikä ramppejakaan löytynyt tunneliverkoston ovilta.

https://cheatingu.com/uutissirkus/?p=3981

Kommentit (4)

1/4 |
17.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kivenlahdessa eliitin oma pysäkki🤣🤣🤣🤣

Piitääpi kertoa systerin anopille moisesta josko rupeaisi myös kulkemaan eliitin omalla junalla

Vierailija
2/4 |
17.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kurvissa pyörii kans tätä eliittiä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jekku kirjoitti:

Kivenlahdessa eliitin oma pysäkki🤣🤣🤣🤣

Piitääpi kertoa systerin anopille moisesta josko rupeaisi myös kulkemaan eliitin omalla junalla

Kivenlahdessa on myös uusi P-talo metrolla matkustaville Kirkkonummelaisille:)

Pysäköinti hinta 24€/ vrk, eli rapiat 700€/kk:), halli tyhjyyttään huokuu.

Hallin P hinta siis kalliimpi kuin kertalippu Metroon:)

Juorulehdet uutisoi äskettäin Espoon papasta, joka oli ostanut 4 kpl Tesloja perheelleen:)

Tesla siis palvelee paremmin espoolaista, kuin tuo M tunneli!

Oma työmatka-aika piteni yli puolella salaisella tunnelilla; Metron avautumisen jälkeen ei suoria linjoja vaan toimimatonta liityntä juoksemista. Kai pitänee Tesla ottaa velaksi kuten muutkin tekee, velkahan on ainoa pysyvä rahan muoto:)

Vierailija
4/4 |
17.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko tuo jonkun uni?