Te naiset jotka haluatte omia lapsia, mikä on siihen syynä?
Kommentit (7)
En vain halua. En halua elämääni mitään, mitä lapsiperhe-elämä toisi mukanaan.
N31
Mikä kysymys? Minulla on yksi lapsi, toivottavasti joskus lisää. Ei ole parempaa asiaa kun olla äiti.
Vierailija kirjoitti:
En vain halua. En halua elämääni mitään, mitä lapsiperhe-elämä toisi mukanaan.
N31
Se lukutaito..
Jotenkin tämän kysyminen on yleensä koettu paljon loukkaavammaksi kuin lapsettomuudesta kysyminen. En kyllä ymmärrä miksi, molemmathan liittyy samaan aiheeseen eli henkilön perhesuunnitelmiin.
Halusin aina olla kuten vanhempani, joille elämässä yksi tärkeä asia oli viettää meidän lasten kanssa aikaa, ja kokea yhteisiä hetkiä perheenä myös sukumme kanssa.
Tämä toteutui ja edelleen lapseni ollessa aikuinen olemme hyvin läheisiä . Viikon päästäkin taas yksi reissu tulossa kolmessa polvessa
Kun tein lapsia, halusin rehellisesti ottaen vaan tietää miltä oma vauva tuntuu ja sen kokemuksen.
Nyt kun lapset on isompia, tajuan miten mahtavaa on jakaa elämänkokemukset ja maailma ns. ikiomien ihmisten, omien tyttärien kanssa. Ei ole parempaa puuhailla kotona, matkustaa, käydä taidenäyttelyissä, urheilla, juoda iltateetä, istua saunan jälkeen terassilla - omien lasten seurassa. Se kun on nämä rakkaat tässä on parasta.
Mielenkiinnolla odottelen vastauksia.