kevyt anestesia lapselle-kertokaa kokemuksia!
Omani 5-v on menossa MRI-tutkimukseen ja suunnitelma on tehdä kevyt anestesia tai humautus (mikäpä onkaan) tutkimuksen (noin 1/2 h) ajaksi. Miten se tapahtuu käytännössä, mikä kaikki menee pois käytöstä? hengittääkö lapsi itse, vai nukahtaako vaan? Tarvitaanko hengityskonetta, kuinka kauan menee kun herää? Riskejä, sivuvaikutuksia, jälkioireita....??? Minua hermostuttaa ihan älyttömästi tämä juttu.
Kommentit (7)
Sain olla paikalla kunnes lapsi nukahti. Heräsi nopeasti heräämössä, johon pääsimme heti. Poika oli vähän väsynyt loppupäivän, ja herättyään todella nälkäinen. Kaikki meni nopeasti ja hyvin. ...vaikkakin äidin sydäntä raastoi.
Eräs asia oli joka sai leikkaussalissa hämmästymään ja säikähtämään. Lapsen alkaessa vajota uneen, hän nosti jalkoja koukkuun rinnalle. Samoin käsiään. Näytti miltei kouristukselta, muta on normaali reaktio ja vaaraton.
et taida olla itse äiti, koska huoli lapsesta ei ole sinulle mitenkään tuttu käsite. kuolemanpelko on toki läsnä jo muutenkin, tutkimukseenmenon aihekaan ei ihan kevyttä purtavaa ole, kiitos vaan.
moi.. ymmärtääkseni humautusta käytetään myös noissa putkituksissa ym, mitä meillekin on tehty... en tosiaankaan ruvennut lääkäreiltä kyselemään mitä tapahtuu, miten se tehdään ja mitä kaikki todella tarkoittaa, koska mitä se mun tietäminen olisi auttanut? mua pelotti joka tapauksessa, leikkaukset vaan oli tehtävä... pakko oli vaan luottaa lääkäriin ja homma meni helposti ohi, aivan kuten lääkäri lupasikin. tieto lisää tuskaa aika paljon, parempi sun olis kertoa lääkärille että sua pelottaa niin hän luultavasti osaa sun pelkoja helpottaa. meillä ainakin poika jo leikki risaleikkauksen jälkeen ihan parin tunnin päästä, eli ei se kovin kamalaa tainnut olla :)
poika ollut paljon pienempi 0-6kk ikäinen. Itse en siis ole ollut paikalla katsomassa miten se käytännössä menee..leikkaussalin ovelle asti saatoin. Yleensä "humautukset" sujuvat hyvin, ja lapsi heräilee nopeasti. Meillä poika söi samantien hyvällä ruokahalulla heti kun osastolle pääsi takaisin.
Tsemppiä! Minä ymmärrän kyllä että hermostuttaa ja pelottaa, vaikka kyseessä olisi "vain pieni" toimenpide. Aina se äidin sydäntä raastaa.. :(
Meilläkin edessä taas ensi kuussa tutkimus, poika nyt 1,5v, ja tiedän kyllä että (itselle) tuskaiset pari tuntia tulee olemaan kun poika toimenpiteessä ja heräämössä on...
Uskoisin, että intuboidaan normaalisti ja on koneessa tutkimuksen ajan. Ei tarvi pelätä mielestäni, lapselleni on kahdesti tehty oper nukutuksessa.
Lapselle annetaan sen verran uniainetta, jotta nukkuu ja pysyy kuvauksen ajan paikallaan. Lapsi hengittää itse. Anestesialääkäri ja -hoitaja ovat paikalla hoitamassa anestesian. Tippakanyyli täytyy tietysti laittaa, jotta unilääke voidaan sitä kautta antaa...
Hyvin se menee ja toivottavasti saatte kuvauksesta selvyyttä lapsen tilanteeseen ja diagnoosin tekemiseen... Tsemppiä!
-anestesiash-
Eka kerta oli 2 vuotiaana ja toinen kerta 6vuotiaana.
Meillä ainakin lapselle laitettiin emla käteen jo muutamaa tuntia ennen nukutusta. Emlakohtaan sitten laitettiin se systeemi minkä kautta nukutusaine laitetaan.
Kun nukutusaine laitetaan niin siinä menee ihan vain pieni hetki kun lapsi nukahtaa ja menee ihan veltoksi.
Ei kannata säikähtää kun lapsella melko varmasti jä silmät auki ja lapsi vain "tuijottaa" yhteen kohtaan. Nukkuu siis jo silloin.
Meillä kävi toisella kerralla niin, että annettu nukutusaine ei ihan riittänyt vaan lapsi jäi nukkumaan levottomasti. Puhui unissaan ja huitoi käsillään. Lääkäri laittoi ainetta vähän lisää ja poika nukkui kuin tukki. :)
Kun lapsi herää on hän vähän aikaa tokkurainen ja sekava. Meidän lapsi oli ainakin tosi janoinen. Kannattaa varata mukaan vaikka pillimehu tms.