Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Emättimen laskeuma

Nini
31.05.2023 |

Hei. 7v synnytyksestä, ikinä ole mtn sanottu laskeumista. Ponnistin töissä liikaa, fyysinen työ. Niin tuli pallo pillunpohjaan, tuntui seinämäkin ja paljon muuta. Emättimen laskeuman totes lääkäri, kohtu oli oikees paikas, tee lantionpohjanlihaksii.
Jotain päivii tästä, nii paukahti alapää ja pallo katos ja olo helpottui, häpyluu oli järden hellä. Ajattelin et joku meni paikoilleen. Kävin viel neuvolassa näyttää nii oli kuulema iha hyvä, et ikääkin 35v ja synnytyksii, niin lantionpohjanlihaksii vain jumppaat.
Nyt kun otan lattialta jotain, joku kutittaa pillunpohjaa, oon nyt tehnyt lantionpohjan jumppaa säännöllisesti reilu kuukauden.
Mut vähäisessäkin ponnistelussa tunnen alapään, ei paineen tunnetta, mut joku, ei kipukaan, mut joku lievä pallo tai joku siel käy. Ehkä kohdunkaula käy alhaalla.
Ja pissattaa vähä välii.

Millaisia lieviä oireita teillä on kellä laskeumaa?

En ois uskonut et tämä vaiva tulee, kun salama kirkkaalta taivaalta. Ahdistaa, pelottaa ja en tiiä, en oo vielä ees tarpeeks vanha tähän vaivaan.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/5 |
01.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jatka jumppaa sinnikkäästi ja progressiivisesti. Juuri mikään fyysinen kremppa ei tuossa iässä parane yhdessä kuukaudessa enää. Vuoden päästä kestänee jo hyvin kyykkiä, mutta pidä silti lihakset kunnossa loppuikäsi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jumppaa vaan. Ettet joudu vanhempana käyttämään emätinrengasta.

Vierailija
4/5 |
01.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

evvk

Vierailija
5/5 |
01.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

mun ystävältä leikattiin tai kiristettiin alapäätä, 3 synnytystä, 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä viisi