Kertokaa kesäisiä ruokia
Nautin kovasti tästä lämmöstä, vihreydestä ja valosta, ja huomaan että perhekin on jotenkin siirtynyt kesämoodiin. Kaikki talviset ruoat kuten pastat & kastikkeet, lämmittävät pataruoat ja keitot jne tökkivät, ei yhtään huvita yhtään sellaisia nyt kokata ja syödä. Tekee mieli jotain kevyempää. Ja nopeaa tehdä.
Mitkä ovat teidän perheen kesäruokia? Ottaisin mieluusti vinkkejä vastaan!
Kommentit (18)
Aiheesta on jo aloituksia, etsi ne.
Uudet perunat ja kananmunakastike
Ahvenfileet
Iso annos salaattia ja jotain kalaa kylkeen. Uudet potut ja voi-Kevätsipuli-tillikastike.
Tsatsiki kastikkeena sopii tosi moneen, nam! :)
Raikkaat voileivät taitavat olla AV:n lemppari kesäruoka.
Kirjoita hakukenttään kesäruokia niin löydät vastauksia.
Meillä syödään paljon erilaisia salaatteja, usein aasialaistyyppisiä. Lemppareitani ovat mm. gochujang-nuudelisalaatti ja bulgursalaatti + sitruunalinssit, löydät todennäköisesti käyttämäni ohjeet googlaamalla nuo. Usein teen myös varhaiskaalista salaattia, johon laitan mitä kaapista löytyy, tuoreet yrtit ja kesäsipuli tekevät salaatista kuin salaatista herkullisemman. Tuo varhaiskaalisalaatti on tietysti enemmän lisuke, usein sen kanssa on keitettyjä perunoita ja falafelia/kasvispihvejä tms. Keitetty maissi myös hyvää. Myös aasialaiset wokit ja erityisesti kevätrullat on ruoka, jota tehdään kun ei yhtään jaksa tehdä ruokaa. Kevätrulliin voi laittaa mitä tahansa haluaa ja ne syödään kylminä, joten sopivat hyvin kuumaan päivään.
Savukala vakio kesäruoka. Samoin grillattu tai paahdettu kana, tsatsiki, kreikkalainen salaatti, pitaleipä, ja uudet perunat puoliksi öljyn valkosipuli ja suolan kera uunissa paahtaen. Mansikkahalloumisalaatti. Tai Vesimelonifeta salaatti. Kylkeen esim jotain kanaa ja vaikka grillattu munakoisoa. Tik tok trendi hampurilaistortillat grillillä. Itse tehty perunasalaatti ja raakamakkara. Grillissä käytetyt ravut ja esim joku kasvis/nuudelipohja. Halloumimunakoiso hampurilaiset Pirkalla niihin hyvä ohje.
Kaupasta saa vakuumissa kelpo graavilohisiivuja. Kattilassa hölskytetyt potut voilla ja tillillä, graavilohta, sitruunaa päälle.
Ei tarvi kuin keittää ne perunat.
Pitaleivät. Väliin voi tehdä tonnikala salaatin tai kebablihaa, tomaattia, salaattia, punasipua ja tsatsikia tai nyhtöpossua ja callslawta.
-Kala&perunat
-Kananmunakastike tillillä/kevätsipulilla&perunat
-Purjokeitto
-Grillimakkaraa&Salaattia
-Lounassalaatit
-Grillivartaat-Coleslaw
-Aurinkokeitto (kasvissosekeitto)
-Grillikylkeä&Grillattua ananasta
-Perunatomaattikoskenlaskijanyytit grillissä
-Erilaiset tapakset
-Kalakeitto (Kajaanilaisittain tai norjalaiseen seitiin).
-Paistetut muikut&Vihreä muusi
Tuossa nyt jotain ehdotuksia.
T: tuntematon
Kesäkeitto, ruokaisat salaatit, uudet perunat ja kananmunakastike.
Hyi se oli kamalaa kun kesä tuli ja äiti teki kesäkeittoa, kasviksia ja maitoa.