Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HUS:n ex-johtaja: Suomeenkin tarvitaan omalääkärimalli. Euroopassa vastaavaan järjestelmään ovat tyytyväisiä niin lääkärit kuin potilaatkin.

Vierailija
22.05.2023 |

Euroopassa osataan

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Multa "omalääkäri" on kieltäytynyt tutkimasta parikin leikkausta vaatinutta vaivaa. Kieltäytynyt työkykyä palauttaneista lääkkeistä (Käypää hoitoa), vittuillut ihan suoraan ja kieltäytynyt selittämästä, miksi laittaa minulle diagnoosin x. Jonka oireista en ollut maininnut sanallakaan.

Että ainoastaan jos lääkärin saa vaihtaa aina, kun tulee ongelmia eikä tarvitse jumittaa yhdellä ja samalla, kuten meillä piti. Kun ylilääkärikään ei tykkää antaa ihmisten elää rauhassa vaan mahdollisimman paljon kärsien.

Vierailija
2/4 |
22.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Julkinen siis maksimoi kurjuuden.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asiakkaan pitäisi voida valita lääkäri viimekädessä. Omalääkäri vattuilee vaan joillekin, julkisella. Eiköhän nytkin ole jo kaikenlaista "oma" sitä ja tätä. 

Vierailija
4/4 |
22.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli kunnassa pitkään lähes omalääkäri, kunnes lääkärit eläköityivät. Aina tiesi, että aika menee jollekin niistä kahdesta. Paitsi ehkäisyasiassa piti muistaa sanoa haluavansa toiselle, koska toinen ei vakaumuksellisista syistään tehnyt ehkäisyreseptejä, vaikka keksi aina jonkun muun syyn, miksi ei voinut.

Nykyään käynti menee siihen, kun selittää historian, vaikka se on kirjattu miljoonia maksaneisiin järjestelmiin useaan kertaan kenenkään kuitenkaan sitä koskaan lukematta ainakaan oikeisiin tarkoituksiin.