Huomisaamuna Av ja Facebook räjähtävät kun kahden ääripään äidit avautuvat: joko mies oli aivan ihana tai pilasi kaiken
Osa saa kahvin ja ruusuja sänkyyn, osalla ukko makaa krapulassa tai osti leipomosta väärän kakun.
Kommentit (5)
Meillä ei juhlita äitienpäivää mitenkään. Teinipojat nukkuvat varmaan puolille päivin, mies saattaa keittää kahveet jos en ole jo itse ehtinyt.
Kakkua, lahjoja tai kortteja ei tule (silloin kun lapset oli pieniä, tuli kyllä eskarissa/alakoulussa tehty kortti, ne ovat tallessa )
Minä en kyllä oikeasti kaipaakaan mitään, ja nyt on ollut niin kiirettä etten itse jaksa edes järjestää mitään, mutta joskus mietin jäävätkö lapset jostain juhlantunnusta paitsi... Itse kun olin lapsi, äitienpäivänä oli aina kakkua jonka isä osti kaupasta pakastekaapista 😅 ja joskus myös toi äidille ruukkuruusun. Ei siis mitään hurjaa, mutta äitienpäivä erottui muista päivistä, samoin isänpäivä. Meillä ei juhlita sitäkään.
Itse vieläkin pääsääntöisesti käyn kyllä äitienpäivänä vanhemmillani kahvilla ja kakulla, vien lahjan tai kukkia, mutta huomenna en taida jaksaa, ehkä soitan äidilleni. Nähtiin kuitenkin jo eilen ohimennen muissa merkeissä.
En odota mieheltäni lahjaa,en edes kukkia. Enkä ota mitään leipomisstressiä,kaupasta valmis kakku vaan. Teiniltä tuskin tulee lahjaa,nuorempi lapsi on tehnyt koulussa jotain.
Kumpikas ap itse on?