Krista Kiuru pyrkii SDP:n puheenjohtajaksi
Krista Kiuru lähtee SDP:n puheenjohtajakisaan, kertoo Yle. Hän kertoi asiasta Ylen mukaan Porissa maanantaina vappujuhlassa pitämässään puheessa. Sanna Marin kertoi pian eduskuntavaalien jälkeen jättävänsä SDP:n puheenjohtajan tehtävät syyskuun puoluekokouksessa. Aikaisemmin Antti Lindtman on kertonut lähtevänsä tavoittelemaan puheenjohtajuutta.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vaikka en ole demari, niin Kiurulla oli aivan oikea ote koronan hoidossa eikä hänellä ollut tarvetta vaihtaa viihteelle ollessaan ministerinä. SDP:llä lienee siis ainakin kaksi puheenjohtajaehdokasta Sanna Marinin seuraajaksi eli Antti Lindhman ja Krista Kiuru.
Se että demarit ovat menossa oppositioon johtuu paljolti Marinista, joka ei halunnut edes aidosti olla luomassa sinipunahallitusta oman pääministerikautensa jälkeen. Oppositiossa SDP ei tarvitse osallistua menoleikkauksiin eikä murehtia siitä että kannatusta valuisi vasemmistoliitolle tai vihreille.
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
No, laatu säilyy samalla tasolla.
Korkeana.
Heippa demarit, teille käy kuin Kepulle. Ylipainoinen tekohymyilevä fanaatikko puolueen johdossa ei taatusti toimi.
Olisin toivonut jotakuta sieltä ei kommunistisesta siivestä vaihteeksi demareiden johtoon, silloin onnistui hallituyhteistyökin ihan hyvin.
Huh huh, jos KK valitaan, niin demareita odottaa rökäketappio. Eihän tuollaista mummoa pidä valita. Hysterian lietsoja.
Lindtmanin ja Kiurun valovoima on kyllä kaukana Marinista. Paluu sellaiseen perusdemarimeininkiin.
Demarien kannatus tulee laskemaan muutenkin jatkossa, koska vihreät ja vasurit onnistuvat saamaan omia luottoäänestäjiään seuraavissa vaaleissa takaisin.
Siis rökäletappio odottaa, jos KK ...
Vierailija kirjoitti:
Lindtmanin ja Kiurun valovoima on kyllä kaukana Marinista. Paluu sellaiseen perusdemarimeininkiin.
Demarien kannatus tulee laskemaan muutenkin jatkossa, koska vihreät ja vasurit onnistuvat saamaan omia luottoäänestäjiään seuraavissa vaaleissa takaisin.
Demareiden on helpompi säilyttää nyt saavutettu kannatus oppositiossa verrattuna siihen että he olisivat sinipunahallituksessa Kokoomuksen kanssa samalla kun vasemmistoliitto ja vihreät räksyttäisivät vapaasti oppositiossa. Keskustan Annika Saarikkohan totesi että nykyinen SDP oli yllättänyt hänet vasemmistolaisuudellaan Marinin ollessa johdossa verrattuna aiempiin punamultahallituksiin.
Vierailija kirjoitti:
Olisin toivonut jotakuta sieltä ei kommunistisesta siivestä vaihteeksi demareiden johtoon, silloin onnistui hallituyhteistyökin ihan hyvin.
Kyllä ne varsinaiset kommarit löytyvät Vasemmistoliitosta, SKDL:n perinteiden jatkajasta.
Marin teki kyllä suuren työn, kun hallituspuolueena onnistui nostamaan demarien kannatusta yli 2 prosenttia. Siihen ei ole tainnut mikään muu puolue pystyä hallitusvastuussa. Antti Lindtman on jo käytännössä varma seuraaja Marinille mutta on hyvä, että Krista Kiuru on myös ehdokkaana.
On aika runsaasti tuota ylipainoa niin varmasti tulee olemaan raskas kampanja. Kuinka sitten jaksaa puuskuttaen ja äheltäen puolueen johtajana?
No, laatu säilyy samalla tasolla.