Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Luvattiinko sulle lapsena jokin lelu, matka tms. mutta se ei koskaan toteutunut?

Vierailija
24.04.2023 |

Mulle luvattiin leikkimökki. Ei sitä koskaan tullut. Odotin monta vuotta.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu. Mun sisar sanoi, että no, ne lupais sulle vaikka kuun taivaalta.

En kyllä silloin lapsena ja vielä vähemmän näin aikuisena ollut katkera vaikken saanutkaan sitä mitä oli ns. luvattu. 

Eikä niitä pyyntöjä ja lupauksia niin hirveesti edes ollut. Mut kasvatettiin siten, että aloin ymmärtää resurssien rajallisuuden jo varsin varhain.

Tai ehkä olin jonkin aikaa tuuliviiri, eli pyysin yks päivä jotain, ja seuraavana päivänä jo asian unohdin, hah.

Vierailija
2/5 |
24.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poni luvattiin, en saanut. Olisihan sitä voitu sanoa, ettei meillä yksinkertaisesti ole varaa sellaiseen, mutta en ehkä siinä iässä olisi sellaista ymmärtänyt. Oli kai helpompi vain luvata ja kohoauttaa olkiaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle luvattiin ilmakivääri, jota en saanut. Lisäksi setäni osti sisarilleni polkupyörät ja lupasi minulle jonkun vastaavanhintaisen. Halusin kameran, mutta vanhempani sanoivat, etten tarvitse mitään, joten en saanut mitään.

Vierailija
4/5 |
24.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutama sellainen juttu mikä meidän perheessä piti saada tietynikäisenä. Vanhemmat siskot saivat ja kun mun vuoro tuli niin hupsis, unohtui.

Vierailija
5/5 |
24.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mopo. Isoveljeni sai sellaisen ja luulin että minäkin saan sitten 15-vuotiaana. Vanhemmat sanoi ettei tytöt mopoile.

Sain kuin sainkin ostettua sen kuitenkin omalla rahalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi kahdeksan