Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

vatsa raskauden jälkeen

Vierailija
30.11.2006 |

te, jotka olette hoikkia ja päässeet vhä. lähtöpainoonne synnytyksen jälkeen: miltä vatsa näytää??



Itselle on 10kk synnytyksestä, kaksi kiloa jäljellä mutta karseat jenkkakahvat jäljellä, ja alavatsa on pehmeä löllö pömppö. Miten siis saan vatsan kuosiin?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
30.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sinulla saattaa prosessi olla vielä kesken.

Vierailija
2/6 |
30.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

plastiikkakirurgi jollain palstalla sanoi, että se alamahan löysyys ei häviä kuin leikkauksella, jos sellainen on jäänyt, sillä johtuu siitä, että lihakset menneet erilleen toisistaan ja ei voi liikunnallakaan auttaa. Kummastelen tätä, mutta näin on myös minulla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
30.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

No en harrasta mitään liikuntaa. En suostu uskomaan, ettenkö näyttäisi paremmalta, jos karistaisin muutaman kilon ja harrastaisin liikuntaa. Ärsyttää, kun lantio on neliönmallinen kui vanhalla ämmällä (vaikken le sellainen vielä)!



ap

Vierailija
4/6 |
30.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

takana. Viimeisen jälkeen nahkaan jää pari ylimääräistä ryppyä jos kyyristän niin et maha tulee makkaroille.



En ole harrastanut mitään jumppaa tai vatsalihasliikkeitä, jos olet luonnostaan hoikka niin luulenpa ettei sunkaan tarvi. Odottele vielä vähän aikaa, ja eihän siitä liikunnasta tietenkään mitään haittaa ole.

Vierailija
5/6 |
30.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

palautumiseen (äidin ikä, liikunta raskausaikana ja sen jälkeen, paino, painonnousu raskausaikana jne.) loppujen lopuksi kyse on kuitenkin ihan tuurista...Itse en ole koskaan harrastanut minkäänlaista tarkoituksenmukaista liikuntaa tai treeniä, enkä varsinkaan tehnyt sitä synnytyksen jälkeen. Maha palautui parissa viikossa täysin ja on nykyisellään litteä, sileäihoinen ja raskausarveton. Sama juttu rintojen kanssa, vaikka imetin lähes vuoden. Kiloissa tipahdin raskauden jälkeen hyvin pian miinuksen puolelle, jopa liian laihaan kuntoon. Ystävälläni, joka joogaa, syö terveellisesti ja on kaikin puolin liikunnallinen, hoikka ja hyvävartaloinen on puolestaan edelleen yli vuoden ikäisen lapsen vanhempana sellainen löysä röllö vyötäröllä (muuten on siis täysin hoikka ja timmissä kunnossa)...

Tällä palstalla olleista ketjuista on käynyt myös ilmi, ettei kyse voi olla pelkästään geeneistäkään, sillä jotkut udeamman lapsen äidit ovat jopa väittäneet, että toisten lasten kohdalla on palautunut helpommin kuin toisten (eikä välttämättä edes niin, että eka lapsi olisi ollut se, jonka kohdalla olisi palautunut paremmin/nopeammin).



Eli kai se on liikunta- ja ruokailutottumuksien, iän, geenien ja silkan tuurin sekoitusta se mahan palautuminen/palautumattomuus. Tietyt jumppaliikkeet, kilojen tiputus ja jotkut ihoa kiinteyttävät voiteet varmasti kuitenkin auttavat asiaa jonkin verran. Ota selvää oikeanlaisesta vatsajumpasta ja hoitotuotteista..Tsemppiä!

Vierailija
6/6 |
30.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eella voi sanoa, etteikö maha vielä palautuisi ihan täysinkin...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kuusi