Olen koko elämäni vaan passannut muita
Lapsuudessa vanhempia ja sisaruksia, siitä hoitoalan työhön, aviomiestä, lapsia, avioeron jälkeen suhdeyrityksiä joissa taas minulle jää hoivaajan ja passaajan rooli. Nyt isovanhemmat tarvii hoivaa ja sen jälkeen varmaan omat vanhemmat.
Nyt saa riittää. Hain opiskelemaan ihan muuta alaa, lopetin deittailun. Lapsia on pakko hoitaa kunnes kasvavat omilleen, mutta muuten en enää suostu elämääni käyttämään toisten hoitamiseen. Suvun vanhuksia voin auttaa ostamaan palveluita, mutta en ala hoitamaan ja passaamaan.
Vertaistovereita?
Kommentit (6)
Kannatettavaa. Olet vielä nuori tekemään mitä vain.
Vaikutat naiselta, jonka takapuoli on sangen haluttava.
Etupihakin rehottaa.
Luonnollinen suomalainen nainen.
Ihailen.
Itse olen moniongelmainen pitkäaikaistyötön ja nyt pitää koko ajan enemmän ja enemmän hoitaa vanhan ja sairaan vanhempani asioita ja kotitöitä, vaikka olen sanonut, että en halua, enkä pysty. Tätä kuitenkin pidetään itsestäänselvyytenä. Kuormitus kuitenkin tästä valtavasti, enkä pysty oikein huolehtimaan edes itsestäni, enkä ole saanut tarvitsemani apua edes omiin ongelmiini. Olen mm. autismikirjolla, hyvin ahdistunut, saan usein ahdistuskohtauksia, traumatisoitunut, kärsin sosiaalisten tilanteiden pelosta ja aistiyliherkkyyksistä, mutta silti pitää vaan pystyä hoitamaan ties mitä. Voimani ovat loppuneet jo aikoja sitten.
Ei muuta kuin tsemppiä! Kovasti tässä itsekin yritetään kaikki saada pitämään itse huoli itsestään.