Kuinkahan paljon tämä vaikuttaa oppilaiden hyvinvointiin?
Vihaisen olemuksen ja ilmeen omaava johtaja.Ja tottatosiaan jos joku asia ei mene kaavoihin kangistuneen mukaan, syy käännetään muiden niskaan. Lapset varmasti vaistoaa koulun ilmapiirin.
Kommentit (6)
Aikoinansa eräs opettaja pyysi kotiväkeä ilmaisemaan reksulle asian joka open olisi kuulunut viestiä. Hän ei rohjennut. Ihmettelyä herätti kyllä miten voi olla niin pelolla toimiva paikka.
Se nyt vaan on niin että suora, reilu ja rehti henkilö voi kaikkialla hyvin kun ei kieroile eikä peittele mitään, voi olla aidosti avoin, se on vahvuutta.
Sama tarina kun melkein jokaisessa suomen kelassa.
Kelalla yleensä asioi aikuiset joilla on tietoa jo karttunut ilmeiden vaikutuksesta.
Lapsia voi pelottaa vihaisesti katsova.
Tuohan voi jopa traumatisoida lapsia kun oikein on tuima, pelottava katse. Ei hyväksytä tuollaista.
Kuraattorit kouluihin pitäisi tulla koulun ulkopuolisina työntekijöinä.
Hallitseva johtaja vie näitäkin talutusnuorassaan jos ei ole pätevyyttä puolustaa omaa toiminta-aluettaan tai sitten jättävät koko paikan ja suuntaavat mualle.
Opettajat häipyy, Eivät uskalla tuoda julki huonoa johtajuutta, pitäisi hyssytellä ja peittää virheet. Vanhemmille uskaltanut osa opeista mielipiteensä sanoa.
Lehteen tulee haastattelu tietyin väliajoin tuimalla ilmeellä, yleensä moittii muita,milloin ketäkin.
Toivotaan löytyvän open joka nostaa huonon ilmapiirin pintaan ja julki. Moni muusta henkilökunnasta vaihtuu tiuhaan, miksiköhän.