Minkä verran rahastosäästäjät säästävät kuussa ja kannattaako se edes?
Pohdiskelin tässä asiaa itse kun ajattelin pitkäaikaista yli 20v säästämistä ja mietin, että jos jossain vaiheessa ei säästäminen onnistuisikaan, niin voisikohan silloin antaa rahojen vain kasvaa korkoa? Onnistuisiko rahojen nosto kesken sopimuskauden? Entä joutuuko maksamaan korkotuotoista minkä verran veroa? Kannattaako säästäminen yleensä?
Kommentit (7)
Eli tuottoa voi olla tulemattakin ja säästöön laitettu summa saattaa hävitä jos alalla menee huonosti.
Toisaalta mitä pienempi riski, sen pienempi tuotto.
Eli ei paljoa, mutta ehkä just enemmän kuin säästötilillä. Sit jos tahtoo enemmän tuottoa niin pitää ottaa riskiäkin.
Vai voiko seuraamisen jättää pankille? Tarkoitan että pankilla olisi jonkinlainen pakettiratkaisu ja he hoitaisivat säästöjäni parhaansa mukaan?
Sen verran vain, että alkupääoma on puolessa vuodessa noussut 800 egee. Onhan se ihan kivasti, vaikka varovasti lähdin mukaan.
Mä tiedän, että pankkitililläni olisi enemmänkin rahaa laittaa sijoitukseen, kunhan vain makuutan niitä. Kun olis varma, mikä kannattaa.
Nykyään puhutaan asuntosijoittamisesta...
Ja nostaa ne saa just silloin kun huvittaa. Veroa menee 28% tuotosta, kannattavuushan riippuu ihan rahastosta ja osakekursseista, jos osakerahasto kyseessä. Ei sitä kukaan voi ennustaa.