Auto liian kallis, moottoripyörällä töihin?
Katselin autojen hintoja, alle 15 tuhannella saa vain raatoja, jotka voivat hajota milloin tahansa. Remonttikulut tietysti tähtitieteelliset.
Hyvän, lähes uuden moottoripyörän voi saada alle kymppitonnilla. Toki vakuutukset maksaa, mutta pyörällä pitäisikin päästä töihin ekat opiskelujen jälkeiset kuukaudet. Elokuussa voisi jo saada lainan kunnon autoon.
Onkohan tässä järkeä? Kaikki ajovarusteetkin löytyy vanhastaan, ajoin moottoripyörää yhden kesän ennen opiskeluja.
Kommentit (24)
Mitenkähän olisi moposkootteri, itse olen sen verran vanha etten edes korttia tarvitse mopolla ajoon. Vakuutus ja polttoaineet lienee ainoat jatkuvat kulut moposkootterissa? Skootterin keulapelti varmaan antaisi pientä tuulen- ja roiskesuojaa tavalliseen mopoon verrattuna.
Puhut aivan täyttä paskaa. Tuolla rahalla saa auton, jossa on vielä takuu voimassa ja vähän ajetun.
15 tuhannella saa monta hyväkuntoista autoa.
Suomi on niin automaa, ettei tätä mahdollisuutta moni tajua. Hyvän moottoripyörän saa alle 5k hintaan. Samalla hinnalla jonkun 350tkm ajetun autonraadon.
Ei kannata. Osta mieluummin joku halpa auto, joka liikkuu ja jossa leimaa jäljellä. Sitten, kun voit ottaa kunnon autolainan, vaihda väliaikainen rottelo parempaan.
Eikä perushyvä auto välttämättä edes maksa järjettömiä. Omani oli n. 5500 €, yhteistä taivalta ilman ongelmia jo kaksi vuotta.
Käytetty auto on aina riski. Myös 15 tonnin autosta voi hajota jotain kallista heti.
Talvella on aika haastavaa, ihmettelin kun naapurin Veeti oli päästetty kevarillaan sohjoiselle kadulle päristelemään, jaloilla potki vauhtia molemmin puolin kun suti niin pahasti, kengät oli varmasti likomärät ja nilkat jäässä.
Vierailija kirjoitti:
Ennemmin ottaisin liisariauton.
Niihin tarvitaan positiivinen luottopäätös. Nollatuloisen voi olla hankala liisailla.
Mistä ihmeestä olet autoja katsonut jos alle 15 000 eurolla saa muka vain raatoja jotka on lahoamispisteessä? Kyllä todellakin saa erittäin käyttökelposia autoja tuolla hintaa.
Mun auto maksoi 7 vuotta sitten reilu 2000€ ja on vuosimallia -02. Toimiva auto edelleen ja korjauksiin ei ole mennyt paljoa rahaa. Ihan kuluvia osia on pitänyt vaihtaa.
Vierailija kirjoitti:
Ennemmin ottaisin liisariauton.
Tuohan on kallein mahdollinen tapa hankkia auto. Paitsi että maksat auton kulut ja arvonaleneman, maksat myös voittoa liisarifirmalle.
Suomalaiset ajelevat sellaisilla ruosteläjillä, että Länsi-Euroopassa ne olisi romutettu jo vuosia sitten.
Vierailija kirjoitti:
Suomalaiset ajelevat sellaisilla ruosteläjillä, että Länsi-Euroopassa ne olisi romutettu jo vuosia sitten.
Ja tämä liittyy aloitukseen miten?
Jos mahdollista, niin kannattaa katsoa TM:n 60 000km käyttötestien kilometrikustannukset ja sen jälkeen miettiä uudestaan.
Ne ei ole lopullisia totuuksia, mutta hyvän suunnan harrastuksiin niistä saa.
Moottoripyörä onkin tosi kätevä talvella.
Vierailija kirjoitti:
Moottoripyörä onkin tosi kätevä talvella.
Mutta sitä ei tarvittukaan talvella.
Vierailija kirjoitti:
Moottoripyörä onkin tosi kätevä talvella.
Moni myös pyöräilee töihin talvella, ei se mikään mahdottomuus ole. Hyvät ajovaatteet ja talvirenkaat niin ihan hyvin voi sujua.
Miksi ei? Kyllä minäkin ajan kesäisin paljon moottoripyörällä töihin vaikka on autokin. Bensaakin kuluu vähemmän kuin autolla eli oikeastaan jopa ympäristöteko. MP säilyttää myös arvonsa paremmin kuin auto, eli järkevämpi sijoitus.
Ainoa haittapuoli ehkä että suurempia ostoksia hankalampi kuljettaa kaupasta kotiin. Tietty varusteetkin löydyttävä joka säälle sopivaksi.