Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos veronpalautukset ulosmitataan niin ottavatko aina kaiken jos velkaa paljon. Ov

Vierailija
22.11.2006 |

Tai onko joku juttu että eivät saa ottaa kaikkea. Mielestäni palautukseni oli 560 ja ottavat 460

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
23.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta minä en ymmärrä, miksi sossun asiakkaalta viedään veronpalautukset!?:(



Parissa tapauksessa ymmärrän, eli jos on itse aiheuttanut " sossu-uransa" , eli SELVÄSTI on työnvieroksuja/päihteiden väärinkäyttäjä tmv. Tai jos on ollut todella kovapalkkaisessa hommassa aiemmin/saa veronpalautusta esim. pari tonnia, niin siinä tapauksessa toimeentulotuki voitaisiin yhdeltä kuukaudelta evätä.



Mutta sossun asiakkaana on PALJON köyhiä yh-äitejä, vanhuksia, invalideja ymv. joille se pienikin veronpalautus olisi ISO raha. Sillä rahalla voisi ostaa itselleen esim. uuden talvitakin/talvikengät, tai kerrankin lapsi saisi jonkun lelunkin lahjaksi, eikä aina vain jotakin tarpeellista, vaatteita tmv. Eläkeläis mummo voisi lähteä Tallinan risteilylle tmv. mikä katkaisisi tappavan harmaan arjen kerrankin jne.



Yleensä veronpalautukset ovat kuitenkin pieniä. Minusta tulisi olla jokin raja, esim 200e jonka saisi pitää, eli sitä ei huomioitaisi " tulona" . Sossun asiakkaana ovat kuitenkin ne kaikkein pienituloisimmat. Moni työssäkäyvä laittaa päälle satasen joka kuukausi kampaajalle, mutta tämä " pikkuraha" pelastaisi monen oikeasti löyhän joulun...!

Vierailija
2/8 |
23.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ainakin sossu " antaa" pitää 168e ja sen ylittävä osa otetaan huomioon tt-tuessa. Reilu peli mielestäni. Näin pelastui meidän joulu viimevuonna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
23.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onkohan tuo joku uusi laki? En ole kirjoittanut aiemmin tähän ketjuun, mutta tutultani vietiin kaikki veronpalautukset. Hän asuu Tampereella.

Vierailija
4/8 |
23.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

näin täällä lienee aina ollut.

Vierailija
5/8 |
23.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

otetaan koko summa yli 400 euroa ja ole meidän perheellä sitten joulua.

Vierailija
6/8 |
23.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulona huomioidaan vain ne tulot jotka ovat oikeasti käytettävissä. Jos esim palkasta menee tietty osa ulosmittaukseen niin sossun pitää laskea tuloksi se osuus joka jää ulosmittauksen jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
23.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle tulee palautuksia 260 euroa, ja ottavat siitä 90 euroa. Eilen tuli ilmoitus. Eräs lasku mennyt ulos ottoon, summaltaan 180e. Eli ilmoittivat ottavansa siitä puolet. Soitin kyllä samantien, että maksan loputkin sitten nosista palautuksista.

Vierailija
8/8 |
23.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sossu ei ota palautusta huomioon jos se menee ulosottoon... mutta ei myöskään mätkyjä maksele..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme yhdeksän