Onko kenenkään lapsilla ikäero 5v ja muutkin, mitä mieltä?
Kommentit (5)
Nuoruus meni tapellessa, ei koskaan mitään yhteisiä juttuja.
Vasta nyt aikuisena tuo ikäeron suuruus kaventunut.
Jos itse saisin päättää, en tekisi lapsia noin isolla ikäerolla.
Ei valittamista. Ovat jo pitkään leikkineet yhdessä, välillä tosin isompi lukittautuu huoneeseensa, ja pikkuveli itkee oven takana kun ei pääse mukaan..
Eipä ole kuulemma oikein yhteistä tekemistä, joten usein menee tappeluksi, kun toinen menee vaan huvikseen sekoittaan toisen leikit.
Ei juuri tapeltu kun oli ikäero jo niin suuri. Kun tulin täysi-ikäiseksi niin jotenkin ikäero tasoittui ja aloimme hengatakin yhdessä silloin tällöin ja juttelutuokiot syveni. Nykyään (olen 30v)olemme erittäin läheiset.
Nyt itselläni toinen tulossa ja lapsilla tulee olemaan ikäeroa samat viisi vuotta. Isosisko jo kovin odottelee pientä.
Meidän muksuilla on ikäeroa viisi vuotta ja ihan hyvin on mennyt. Isoveikka hoitelee pikkuista mielellään ja on jo oikeastikin avuksi kun vaikka ruokaa laitan, tmv. ja sillä aikaa viihdyttää sisartaan, ym. Välillä ei vaan meinaa vanhempi muistaa ettei pikkuisen kanssa voi leikkiä niin raisuja leikkejä kuin saman ikäisten kavereiden kanssa.