Yksivuotiaan jugurtit?
1-vuotias poikamme tykkää syödä jugurtteja ja olenkin kovasti yrittänyt tutkailla mitkä ovat makeutettu fruktoosilla,se kun lienee " terveellisin" makeuttaja.
A-jugurtteja ja maustamatonta syöty kai kohta jo kyllästymiseen asti:)
Itse lisään toisinaan marjoja tai hed.soseita maustamaan.
Siis kysymys kuuluukin,löytyykö frukt.maustettuja muita merkkejä tai muuten sopivia tämän ikäiselle?
Kommentit (14)
Meillä syödään a-jogurttia ja maustamatonta luomujogurttia jo neljättä vuotta suurella innolla. Sekoittelen toisinaan marjoja, banaania, puuroa jne sekaan.
No ei kyllä minusta kuulosta oudolta, kaikilla on oma makunsa!
Miksi lapselle pitää syöttää maustamatonta jugurttia? Miksei esim.hedelmäjugurtteja mitä on kaupan hyllyt pullollaan? Jos mun lapselle voisi syöttää ihan mitä vain jugurtteja niin en kyllä maustamatonta syöttäisi... Mutta tämä mun mielipide!
Kaikki eivät halua syöttää lapselleen tavallisia hedelmä/marjajugurtteja, niissä on ihan sairaasti sokeria!!
siinä on kaupan päälle maitohappo bakteeritkin ja on maidoton,joten ei koveta vatsaa..
Meidän herra on sitä syönyt mielellään..
Ja muista jugurteista esim nää uudistetut gidius jugurtit on vähemmällä sokerilla kuin ennen,ovat toki makeita vieläkin,en kiistä :)
että nää on ollut oiva iltapala,kun on tullut näitä " en-syö-puuroa-yök" -kausia..korvaa hyvin puuron..
Kuten viestissäni sanoin, jogurtin voi maustaa itsekin. Samoin puuron. puuroja voi myös tehdä erilaisia eikä sita iänkuista pikakauraa, joka todella maistuu pahvilta.
Liputan sokeirttomien ja täysipainoisten terveellisten aamupalojen puolesta. lihavien lasten määrä ja diabeteslasten määrä senkuin kasvaa jatkuvasti.
SandraMariina:
Miksi lapselle pitää syöttää maustamatonta jugurttia? Miksei esim.hedelmäjugurtteja mitä on kaupan hyllyt pullollaan? Jos mun lapselle voisi syöttää ihan mitä vain jugurtteja niin en kyllä maustamatonta syöttäisi... Mutta tämä mun mielipide!
Meillä korvataan usein, varsinkin kesällä, puuro bulgarianjogurtilla johon laitettu kaurahiutaleita n. 0,5 dl, hedelmäsosetta 0,3 dl ja 1 dl jogurttia. On maistunut tähän asti tosi hyvin pojalle, kun ei olla makeampiin totutettukaan.
Mauku & poika 1 v 9 kk
kyllä ne kansanterveyden ongelmat ja liikalihavat lapset, jostain muusta on lähtösin kuin jogurtin syönnistä.
Meillä ainoa kriteeri jogurtin kanssa on se, ettei se sisällä keinotekoisia makeutusaineita kuten aspartaamia.
Bugarianjogurtti on siitä muuten hyvää lapsille, että on koostumukseltaan paksunpaa ja siten helpompi syödä.
Sitten syödään aika paljon gefilus-jogurtteja. En tiedä on taika noissa maitohappobakteereissa, mutta vuoteen eivät lapset ole olleet flunsassa.
Ja koska, maitotuotteita oli aikaisemmin vaikea saada tuttipullon käytön lopettamisen jälkeen lapsiin uppoamaan, olen ollut tyytyväinen, että jogurtti on uponnut.
Mun eskaripoika joka ei siis allerginen,on syönyt ihan tavallisia marja/hedelmäjugurtteja sekä vanukkaita koko ikänsä ja on laiha kuin mikä=) Joten ihan turhaa hysterisointia tuo,että sokeroidut jugurtit lihottaa... Mä en nyt mitään väittelyä asiasta kerjää,mutta kun maailmassa on suurempiakin murheita kuin yksi jugurtti.
Olen toki samaa mieltä,että tavallista sokeria kannattaa välttää aina kun mahdollista,eli ettei se kuuluisi runsaana määränä päivittäiseen ruokavalioon.
Siispä harvana " herkkuna" .
Mieltymys makeaanhan on meillä synnynnäisenä,valinnat tehdään sitten aivan henkilökohtaisesti.
Iloista joulunodotusta ja vielä kiitos!
tuhottomasti syöttää sokeria lapselleni, joten olenpa keksinyt tällaisen ovelna välimuodon: ostan naturel-jogurtteja ja tavallisia ja sotken naturellin joukkoon muutaman lusikallisen tavallista. Tulee vähän makua, mutta sokerimäärä säilyy pienenä...
ei nyt varmaan auta yhtään, mutta meillä syödään yhä (kohta 2v) maustamattomia jugurtteja. Niihin saa vaihtelua myös merkkiä vaihtamalla, bulgarian jugurttikin maistuu erilaiselta jne.
Maustan niitä hed.soseilla, marjoilla, rusinoilla tai hunajalla (se on herkku!).