Täytekakku tarhaan
Viimekeväiseen (kuopuksen synttäri) tapaan vein täytekakun tarhaan, kun tänään on kakkosen virallinen synttäri. Saavat sit iltapäivällä herkutella! Ilolla ottivat vastaan, viimeksikin sain kovasti kehuja!
Mä niin tykkään ilahduttaa ihmisiä!
Kommentit (18)
toivottavasti välissä on muutakin kuin pelkkää hilloa.
Ostin keksipaketin ja senkin piti olla avaamaton.
Hygieniasyistä pitää olla avaamattomat kaupan pakkaukset, jos jotain haluaa viedä.
ei edes pullat käyneet. Täytekakku ei nyt ainakaan kuulemma.
ja ainakaan meillä ei saa viedä myöskään mitään itseleivottua täytekakkua päiväkotiin...
muttta kyllä ap on sit ihana ihminen...
Nykyään täytyy olla tarkat tuoteselosteet ja parasta ennen jutskat tiedossa.
ei saa kuulema viedä itse tehtyä tarhaan.
Alussa olin sitä hyvin pettynyt - mutta nyt jo ymmärrän, että ei ole ainoastaan kyse sitä, että joka mahdollisesti allergisoiva aine jää kertomatta, vaan myös sitä, että minun tekemä ei vältämättä ole kaikkien sääntöjen mukaan tehty ja pahimassa tapauksessa aiheutan jonkinlaisen vatsatautiepidemian (toki meidän perhe ei ole koskaan sairastunut syömällä minun tekemäni ruoka, mutta kerta on ensimmäinenkin)
Kiva kun jaksat viedä!
mutta pitää olla siinä kakkulaatikossa ja tuoteseloste selvänä esillä
Täytteenä mustaviinimarjahilloa ja kermaa, sivuilla kermaa ja päällä runsaasti Fazerin sinisestä raastettua suklaamurua.
saman tien. Kermahan menee pilalle ensimmäisenä ja maitoallergia on lapsilla niitä yleisimpiä allergioita. Ja jos joukossa on vilja-allergisia ei se kakkupohjakaan ole syötävä.
Ainoat mitä tarhaan saa viedä on paperipääliset namit ja avaamattomat keksipaketit. Naksuja saa myös viedä avaamattoamassa paketissa/pussissa.
en tiedä kävisikö edes kaupan valmis kakku. synttäreille vien aina paperipussukat karkeilla täytettynä. ostan tiimarista pieniä värikkäitä paperipusseja ja liimaan niihin tarran ja sisällä karkkiaski ja laku. sisältö vaihtelee. viimeksi esikoisen synttäreillä lapset kävelivät vielä tarhassa tyhjä pussukka kädessä. se pussukka siitä jutusta tekee lapsille mieleisen.
juhlivat siellä kunnolla synttäreitä. Tapa ollut jo vuosikausia eikä koskaan ole ollut mitään ongelmia. Lapsi saa toivoa synttäreinään lempiruokaansa jne
Meidän hoitoryhmässä ei ole allergisia ja olen vienyt itsetehtyjä leivonnaisia. Pojan koulukaverilla oli täysin maidoton ruokavalio, mutta soitin pojan äidille ja kysyin mitä voisin hänelle kakun asemasta tarjota.
Tosi kivaa, että jaksaa panostaa ja on vielä semmoinen hoitopaikka joka ei kiellä viemästä omatekoista. Muistaahan sen omastakin lapsuudesta, kuinka tärkeitä ne synttärit oli. Mulle tulee ainakin jo leipomisesta ihan juhlafiilis, oli sitten kyseessä mitkä juhlat tahansa=)
tästä on ollut täällä puhetta aiemminkin ja yleensä sääntö on että ei mitään kotitehtyä tarhaan.