Oliko välillä 1584-1645 Japanissa elänyt samurai Miyamoto Musashi nero?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Miyamoto_Musashi
Hänet tunnetaan länsimaissa varmaan parhaiten kirjastaan. "Maa,vesi,tuli, tuuli ja tyhjyys." Se on strategian oppikirja miekkailuun mutta japanilaiset ovat käyttäneet sen oppeja liike -elämän strategioidenkin suunnitteluun. Luin kirjan ja yllätyin. Sen vähän mitä siitä ymmärsin tai luulin ymmärtäväni. Tekstiä sanotaan monikerroksiseksi. Mistä asiaan enemmän perehtynyt ymmärtää enemmän kuin ensi kerran lukeva.
Musashi kehitti miekkailun taitonsa huippuunsa ja surmasi 60 miestä kaksintaisteluissa. Nämä olivat tuolloin laillisia kun kaksi mestaria tahtoi katsoa kumpi on parempi. Mainittakaan Musashin tappaneen pari vastustajaansa puukepillä päähän lyömällä kun toisella oli oikea miekka. Kertoo jotain itsevarmuudesta. Kuuluisin oli taisteluja Kojiroa toista miekkailun mestaria vastaan. Sillon oli ainakin maallikon silmin onnesta kiinni ettei Musashi kuollut toisen mieken halkaistessa pyyheliinan jolla hän oli sitonut hiuksensa.
Musashi oli kuitenkin muutakin. Hän hallitsi kaikki samuraiden käyttämät aseet. Keihäät, jousen, peitset, keihäät ja ilmeisesti myös tuliaseet. Tietysti myös aseettoman taistelun. Hän tutustui myös muiden ammattien "tiehen". Eli opiskeli näitä itse aikuisiällä. Toimien niin puuseppänä, rakennusmestarina, savenvalajana, seppänä, asetteli kukkia joka tunnetaan ikebanana, kehitti teeseremoniaa, kirjoitti runoja, kirjoja joissa kuvaili strategiaansa ja oli mestarillinen taidemaalari. Musashin tekemiä veistoksia ja maalauksia on säilynyt näihin päiviin.
Voi varmaan sanoa hänen olleen monilahjakkuus jonka älykkyysosamäärä oli varmasti erittäin korkea. Ei varmaan ole liioittelua arvata sen olevan pitkälle yli 140 pistettä. Sillä minkään keskinkertaisen maisterin tai edes tutkijan lahjakkuudella ei olisi tuollaista luomisvoimaa. Mielenkiintoista hänessä on kuinka laajasti sivistynyt herrasmies on samalla myös raakalaismainen soturi. Joka tappoi katumusta tuntematta ja kehitti tämänin puolen itsessään taiteeksi. Japanilaiset sanovat kynä ja miekka yhdessä.
Euroopassa on ollut aika vähissä tuollainen sivistyksen ja oppineisuuden yhdistyminen fyysisyyteen kuin mitä samurailla muinoin oli. Eivät rivi samurait tosin saaneet laajaa koulutusta. Ei Musashinkaan koulusivistys tainnut kovin pitkälle nuoruudessa yltää vaan hän hankki sen myöhemmin itse älykkyytensä avulla. Oli Suomessakin kirjaimellisesti oma soturiaatelinsa. Josta kuuluisin on Mannerheim. Eli perinnöttömäksi jäänyt aatelisen poika joka valitsi sotilasuran. Venäjän Vallankumouksen jälkeen hän tuli takaisin Suomeen ja teki aatelispiireissäkin ylittämättömän uran joka huipentui valintaan presidentiksi. Tietysti ei miekoilla ole sodittu vuosisatoihin. Mutta on mielenkiintoista miten samurait silti vaativat näitä "miesten taitoja". Euroopassa taas koko miesten taitojen perinne ei jatkunut. Tai oliko sitä koskaan edes samanlaisena kuin ehkä joskus keskiajalla.
Kommentit (8)
Kiitos mielenkiintoisesta avauksesta. Itselle täysin vieras aihe. Jään kuulolle jos sattuisi tulemaan keskustelua.
Psykopaatit ovat joskus älykkäitä ja aikaansaavia. Oman tiensä kulkijoita jotka seuraavat sydämensä ääntä muista piittaamatta.
Kaikki samuraimiekat tietääkseni hävitettiin japanissa viimeistä myöten viimeisen ninjan myötä.
Kunnes joku/jotkut takoivat niitä jälleen.
Taitaa olla lapin lisää noissa tarinoissa. Joku normispurgu kehuskellut itseään kännipäissään.
Mannerheim my ass