Koiran räksytys kerrostalossa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/1315256/koiran-haukkuminen-kerrostalossa
Mitä mieltä?
Jatkuva räksytys ihmistwn liikkuessa rappukäytävässä eikä isäntä opeta koiraansa tavoille. Pwrusta häädölle, jos ei välitä talon muista asukkaista?
Kommentit (11)
Olen ollut häätämässä yhtä haukkavaa koiraa ja kyllä se onnistui. Oleellista oli, että koira haukkui myös hiljaisuusajalla.
No kyllä koira pitäisi opettaa olemaan haukkunatta mikäli sen ottaa kerrostaloon. Ei yksittäinen haukahtelu haittaa mutta juurikin pienten koirien jatkuva räksytys on kauheaa.
Minikoira räksyttää kaikille ohikulkijoille koko pvn ja isäntä on kovin koppavan oloinen eikä välitä juurikaan talon muiden awukkaiden voinnista.
Ensin lapset kitisivät ja nyt koira. Lapset laitettiin jäähylle porraskäytävään huutamaan!!!! Kunpa tyypin saisi pois talostamme.
Satunnaisesta haukkumisesta ei voi valittaa mutta jos on jatkuvaa eli haukkuu kaikille äänille niin sitä voi. Minunkin naapuriin muutti perhe jonka koira haukkuu aina kun ovi tai hissi käy. Ei sovi kerrostaloon..
Viime vuonna naapuriin tuli uusi koira joka on muodostunut riesaksi. On siis seinänaapuri, meillä on jaettu, lasilla erotettu parveke ja tänäänkin jo klo 6 tuuppasi sen piskin parvekkeelle haukkumaan. Parvekkeella koira haukkuu vähän kaikkea, etenkin jos avaan oman parvekkeen oven.
Uskon että tämä alkaa häiritä koko taloyhtiötä koska tuo kimeä haukku heijastuu vastapäisistä taloista ja kaikuu koko sisäpihalla. Tekee pikkuhiljaa jo mieli kysellä muilta naapureilta että haittaako tuo heitä. Se pelkkä lasten rääkyminen ja tavaroiden paiskominen oli ihan tarpeeksi mutta sitten tuli tuo räyhäräksy vielä kirsikaksi kakun päälle.
Onneksi oma vanhuskoira on jo turtunut eikä enää luule että meidän parvekkeella on joku vieras riidanhaastajakoira.
Pitäisi kysellä siis naapureilta, että haittaako heitäKin..?
Vierailija kirjoitti:
Pitäisi kysellä siis naapureilta, että haittaako heitäKin..?
Juurikin näin. :D Olen kai itsekin jo vähän turtunut kun seinän takaa/parvekkeelta kuuluu räks räks räks enemmän kuin kellon ympäri.
En tunne kiinteistöjuridiikkaa, mutta koiran haukunta ei ihan häädön syyksi riitä. Koiran aiheuttamat vahingot pitäisi olla paljon muutakin ja uhaksi muille naapureille, mutta silloinkin koira lähtee ensin kuin omistaja asunnosta.
Naapurina lähtisin rakentavassa hengessä antamaan palautetta. Ihan heti. En odottelisi kuukausia, vaan mitä tuoreempi tapaus sen helpommin voi onnistua sopimaan asioista. Joskus naapuri voi olla ihan yhtä pulassa haukkuvan koiransa kanssa.
Jos olisin työtön ehdottaisin, että voisin pientä korvausta vastaan ulkoiluttaa koiraa päivisin. Teen niin nytkin naapurin kanssa kerran viikossa. Ulkoilutan koiraa 30-60 min, ja "katsomme" sen kanssa telkkaria yhdessä parisen tuntia. Saan 30 euroa ja naapuri jättää vielä jonkun pullan kahvin kanssa nautittavaksi. Ihan kiva homma ja koira on tosi mukava, kun sen nyt tuntee. Naapurilla on koti ehjänä kotiin tullessaan ja koira psynyt hiljaa.
Minkä rotuisia nämä räksyttävät ovat?
Sellainen pieni musta joku mizzelpizzel
Tod rasittavaa varsinkin ne sylikoirat?