Harkinta-aika ja puolison kanta ei muutu, haluaa edelleen eroa vaikka olen tehnyt kaikkeni pelastaakseni kaiken
Kommentit (15)
Miten me voitais tietää, jos et luettele sitä "kaikkea" minkä olet jo tehnyt.
Toinen on jo sisimmässään eronnut sinusta. Henkisesti lähtenyt jo pois. Et voi tehdä mitään muuta, kuin pitää itsestäsi mahdollisimman hyvää huolta. Sattuu ja surettaa, mutta älä katkeroidu. Anna itsellesi aikaa toipua.
Hanki asiantuntija-apua.
Keskity siihen mitä haluat tulevaisuudelta, mutta hyväksy, ettei liittonne ole osa sitä.
Liika matelukin on kauheaa, ei pulkannarua kukaan halua. Jos toinen on päätöksensä tehnyt, on varmaankin myös harkinnut ja punninnut asioita suuntaan, jos toiseenkin, ja lopputulos on hänen kannaltaan paras. Joskus pitää vain asettaa itsensä etusijalle.
Tsemppiä jatkoon, elämä kyllä voittaa 🙏
Lopetat hänessä roikkumisen ja alat elää omaa elämää. Alat tehdä asioita, mistä tykkäät. Alat olla ystävien kanssa, harrastaa, opetella uusia taitoja, matkustaa. Mitä ikinä haluat. Ja pian ymmärrät, että näin olikin hyvä ja näin sen pitikin mennä.
Et voi tehdä mitään muuta kun hyväksyä tilanteen. Ja alkaa elämään omaa elämääsi. Vaikeaa tulee olemaan, helposti vuosi menee ennen kun olet taas voimissasi. Yhtä tunteiden vuoristorataa.
Toista et voi pakottaa itsesi kanssa olemaan, jos ei halua.
Voimia kovasti sinulle. Päästä irti. Anna mennä. Se on vaikeaa, tiedän kokemuksesta.
Hae apua. Lepää, anna itsellesi aikaa surra.
Toisen tunteita ei voi pakottaa. Keskity itseesi.
Mitäköhän vastausta etsit tähän itsestäänselvään kysymykseen?
Kahlitse se kellariin?
Uhkaile?
Roiku nilkassa?
Ei tuollaisessa tilanteessa voi muuta tehdä kuin hyväksyä tosiasiat ja jatkaa omaa elämää.
Kysyisit ennemmin itseltäsi mitä teit tai jätit tekemättä, ennen kuin parisuhteesi ajautui siihen, että toinen haluaa eron?
Nyt ei auta mikään muu kuin muuttaa luostariin ja toivoa, ettei exäsi tule sinne turistibussilla häiritsemään mielenrauhaasi.
Siitä harjoittelemaan!
Miksi ihmeessä haluaisit pitää ihmisen joka ei sinua halua eikä sinusta välitä?
Roikkuminen antaa vaan epätoivoisen kuvan susta ja etäännyttää entisestään.
Et yhtään mitään.
Toista ei voi väkisin pitää, vaikka itse kuinka tahtoisi.
Päästä menemään.
Ja ihan suosiolla.