Normaali palkansaaja asuntovelallinen
Miten usein ja paljonko pystyt kotilalousvähennyksiä käyttämään? Me ei ainakaan pystytä ellei velkaa oteta johonkin remontiin (ei pinta vaan semmoisiin jotka on pakko tehdä). Tuntuu että sekin etu valuu hyväosaisille.
Kommentit (2)
Kotitalousvähennystä saat, kun ostat esimerkiksi näitä töitä kotiisi: siivous, lastenhoito, asunnon remontit ja tietokoneiden asennukset. Kotitalousvähennystä saat myös töistä vapaa-ajan asunnollasi.
-Siivotaan kolmio ihan itse, ei palkata siivoojaa
-Lapsia ei ole
-Talo on niin uusi, että remontteja ei tarvitse tehdä
-Netti löytyy ja mies osaa tehdä tietokoneiden asennukset
Eli ei saada (vielä) mitään.
Ja ei se kotitalousvähennys mitään suoraa rahatukea ole.
Me rakennettiin talo viime vuonna, mutta koska lopputarkastusta ei ole tehty, ei saada mitään vähennyksiä tuleviin takan ja ilmanlämpöpumpun asennuksiin. Periaatteessa voitaisin koittaa palkata joku heebo tekemään terassin loppuun ja joku toinen maalaamaan talo, mutta ei yksinkertaisesti ole varaa sellaista teettää. Itse siis tehdään mitä osataan ja lopuista maksetaan pitkä penni jollekin rakennusalan pellelle.