Olen työtön ja eläkkeelle vajaan vuoden päästä. Just loppui digikurssi ja kohta käskettiin aloittamaan kuntouttava työtoiminta!
Eikö näitä palveluja voisi ohjata nuoremmille? Mitä järkeä on kurssittaa eläkkeelle jäävää??
Kommentit (11)
No eikös sitä perustella siihen tyyliin, että toimintakyky säilyy, ja ei syrjäydy kun tapaa muita ihmisiä. Uskon että aika harva siitä mitään apua saa, sitä vaan periaatteessa virkailijat joutuu suosittelemaan kaikille.
Voi kun joku kävisi läpi työllisyystoimet ja niihin käytettävät rahat. Jollei selkeästi tuo verotuloja tai vähennä menoja, pois, pois ja POIS.
Enemmän noista on hyötyä sille joka näitä palveluja järjestää.
Työnhakukurssille en aio ainakaan mennä. Osaan tehdä cv:n ja pitää hissipuheen. Sekä etsiä vapaita työpaikkoja. Digitaidot myös kunnossa.
Joutuu töissäkin koko ajan opettelemaan uutta vaikka on eläkeiässä eikä hotsita yhtään enää mikään.
Lopetat työnhaun niin sillä siitä pääsee.
Näistä kannattaisi puhua siellä työkkärissä. Perustelet tietenkin heille, jos olet asioista eri mieltä. Ja mieti mihin kaikkeen siinä suunnitelmassasi ole sitoutunut. Omaa vastuuta, ap-kulta, et sinä ole enää lapsi, eikä viranomainen ole sinun määräilevä vanhempi.
Olin jollain kurssilla 30 vuotiaana ja siellä oli kaikki muut minua 30 vuotta vanhempia. Se oli joku cv kurssi ja työkkäri minut siihen pakotti koska olen työtön. Ne kuvitteli etten osaa cv tä tehnyt vaikka olen tietokoneitakin koonnut.
Mielenkiinnolla odotan mitä mulle tarjotaan työkkäristä!
Olen 60-vuotias ja kukaan ei minua työllistä.
No ehkä pyritään pitämään ihmiset kiinni elämässä. Kyllähän sitä kaikenlaisia taitoja tarvitsee eläkkeelläkin. Kukaan ei tee mitään kenenkään puolesta eläkkeelläkin.
Up