Paljonko perheenne käyttää kaikkiin joululahjoihin yhteensä?
Meillä menee 700-800¿. Siihen sisältyy yhden oman lapsen, yhden kummilapsen, sisarusten lasten (2 koululaista ja 2 nuorta aikuista), molempien appivanhempien (siis 4 hlöä) sekä meidän puolisoille toisillemme antamat lahjat.
Kun aloin laskemaan, kauhistuin, että pelkkiin lahjoihin menee noin älyttömästi. Siihen päälle vielä muut jouluhörvellykset (ruoat, viinit, kuuset, kynttilät jne.) niin jouluhan kustantaa yli 1000¿ (perustuen siihen, että viime vuonna ruoat ja viinit maksoivat 300¿). Älytöntä!
Onko muita, jotka eivät tajua, miten joulun vietosta on tullut niin kallista?
Kommentit (5)
Ruokiin toinen mokoma. Mitä ihmeen järkeä on ostaa lahjoja lähemmäs tonnilla? Varsinkaan omille lapsillemme emme osta kuin yhdet lahjat per nuppi, sillä he hukkuvat sukulaisten lähettämiin paketteihin muutenkin!
Ei se tavaranpaljous, vaan se joulutunnelma (joka ei tule tavarasta)!
n tekemää. Jotenkin lapsellista, että 60-vuotiaalle lahjat ovat niin tärkeitä, kuin (etenkin) anopilleni (appiukko ei ole niin tarkka).
n samalla kun appivanhemmille lastataan niitä lahjoja.. Kiehun aina joulun alla kiukusta, kun ajattelen tätä ahnetta anoppiani..
vanhempien sisarukset, joilla yhdellä yksi lapsi ja yhden isovanhemman.
Aikuisille annamme ihan pienet lahjat, lapsille n. 30 - 50 per lärvi.
Me emme itse saa lahjoja lainkaan suvun aikuisilta, lapsemme saavat kyllä. Jotain pientä suklaarasiaa tai joulukahvia lukuunottamatta.
Meillä on isoin koti ja me järjestämme sen joulun lähisuvulle eli tarjoamme jouluruoat ja -juomat, mutta ihan normaali jouluruokia, jotka minusta eivät ole mitenkään kalliita.
Enempää ei minusta kannata mitenkään laittaa.