Sirdalud ja melatoniini kokemuksia?
Onko joku uskaltanut ottaa Sirdaludin ja Melatoniinin illalla yhtä aikaa? Melatoniini kuuri on ommut tässä menossa ja nyt jännitysniskan takia määrätty Sirdalud. En vielä uskaltanut viikolla aloittaa tuota relaksanttia, mutta nyt tuntuu että en selviä tulevasta viikosta ellen kokeile jotain apukeinoja. Miten nopeasti tuosta sammahtaa ja onko yhteisvaikutus liian voimakas?
Kommentit (14)
Sirkan ja Mellun välissä nukuttaa makeasti!
Mä oon ottanut molemmat, eikä todellakaan nukuta yhtään mitenkään, vaikken ole edes usein käyttänyt minkäänmoisia pillereitä. Jo pelkästään Sirdalud tekee itselleni sen, että saatan kyllä nukahtaa suht nopeasti, mutta parin tunnin päästä heräilen sitten jatkuvasti. Melatoniini taas vaikuttaa saman verran kuin fluoritabletti. Riippunee siis ihan ihmisestä, kuinka vaikuttaa..
Parempi aina ilman lääkkeitä, mikäli vain mahdollista.
Unohda se pilipalipilleri melatoniini ja vedä sirdalud huiviin ja mee maate.
Ei ole mitenkään vaarallinen yhdistelmä, jos ap sitä miettii.
Jos melatoniinia on kuuri menossa, älä keskeytä. Sirdalud ja melatoniini vaikuttavat ihan eri asioihin, eikä aiheuta toisilleen mitään vaaraa.
Sirdaludin jos otat illalla, niin heräät joskus 12 tunnin päästä.
Voi ottaa. Melatoniini ei ole mikään unilääke, se on hormoni.
Vierailija kirjoitti:
Voi ottaa. Melatoniini ei ole mikään unilääke, se on hormoni.
Juuri näin ( olin tulossa sanomaan samaa).
Ja kannatta lukea niitä pakkaus selosteita.
Ei tarttis yhtäaikaa, sirtalud väsyttää ihan sairaasti ja sekoittaa pään. Ei pysty kun nukkumaan.
Kyllä mä ottaisin. Oon tosin jo niin kemikaaleilla kyllästetty muutenkin.
Herkempää voi sirkat nukuttaa. Ota puolikas jos pelottaa.
minuu ne ainakin nukutti tosi voimakkaasti, mut mulla on kyl yksi toinen lääke pitkäaikaiseen vammaan (hermokipulääke), joka myös kolmio. Saattoi siis vaikuttaa yhdessä. Toista kertaa en ottanu ku oli vintti niin pimeenä vaikka hyvin nukuttikin.
hyvä vaan jos saat nukuttua niin viikko alkaa paremmin. turha sitä relaksanttia on pelätä. :)
Varautuisin menemään suoraan sänkyyn. Omalla kohdalla ihan vain pelkkä relaksantti nukutti niin voinakkaasti.