Ajoittaiset sosiaaliset ahdistuskohtaukset
Olen erakkohenkinen introvertti ja katson voivani parhaiten yksin. Ajoittain tulee kuitenkin sellaisia tuskallisia hetkiä, kun olo tuntuu yksinäiseltä ja kaipaa jotain kontaktia. Olen miettinyt, johtuvatko nämä siitä että olen päässyt liian läheiseksi parin viestikaverin kanssa ja alan vetämään omia ajatuksiani jotenkin överiksi. Jos normaaliin yhteydenpitorytmiin tulee muutoksia niin tulee hylätty ja yksinäinen olo. Voisinkohan paremmin, jos en olisi näidenkään muutaman kanssa missään yhteyksissä ja aivan totaalierakko. Koska muut ihmiset ja suhteeni heihin kerran tätä oloa tuntuisi aiheuttavan.
Kommentit (2)
Haluat siis olla yksin, ja olet ilmeisesti siis jo vuosia eristäytynyt muista? Ja kun yht'äkkiä haluatkin kontaktia muihin ihmisiin, eikä kaikki olekkaan heti valmiita hyppäämään sinun riemuksesi seuraksesi, vika on tietenkin niissä muissa?
Sama tilanne. Kahden kanssa olen viestitellyt. Nyt kun vastauksia ei kuulu, mietin olisiko parempi olla täysin yksin. On hylätty olo minullakin.