Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen kiukuttelun saa loppumaan yleensä antamalla ruokaa lapselle.

Vierailija
04.11.2006 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti jos heti ruokapöydästä noustua kiukuttaa, ei anneta syötävää lohduksi.

Vierailija
2/4 |
04.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikille ei käy niin. Monet lapset esimerkiksi tyyntyvät kiukuttelustaan kun saavat halauksen. Tai saavat kiukutella kiukkunsa loppuun.



Voisin esimerkiksi kuvitella, että meidän uhmis heittäisi ruoat seinään, jos hänelle niitä kiukkukohtauksen aikana tarjottaisiin! :)



Enkä kyllä pidä ihan hyvänä sitäkään, että lapsi oppisi itsesäätelyn keinokseen ajatusmallin " suututtaa - syönpä vähäsen" tai " tylsää - syönpä vähäsen" . Terveempää kai olisi tajuta, että nälkä ja syöminen kytkeytyvät yhteen. Mutta eihän se useimmille aikuisillekaan ole selvää nykypäivänä, kun ruokaa on yllin kyllin tarjolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan se rasittavaa monesti se kiukuttelu, mutta vanhemmuus on monesti aika rasittavaa. Mun mielestä kaikkein huonoin tapa toimia on se, että tukahduttaa alkuperäisen tunteen jonkun korvaavan tunteen alle. Mulle on tehty niin, ja siksi toivoisin että lapseni oppisi mieluummin käsittelemään tunteet sellaisina kuin ne eteen tulevat - hyvät ja huonot.

Vierailija
4/4 |
04.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kun kyse on oikeasti verensokerin laskusta..Töissä huomattiin, että autistinen poika rauhottui päästessään ruokapöytään..(Eikä ollut mikään herkkuhamsteri)..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kuusi