Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Arvostatko taidetta? Mitä mieltä koulujen suunnitellusta hyvinvointi-ohjelmasta?

Vierailija
02.11.2006 |

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
03.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

rohkeita opeja kaikkien lapsille.

Vierailija
2/8 |
03.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhempani eivät tuollaisesta ole kiinnostuneet, sain silti mahdollisuuden tutustua " taiteen" maailmaan.



Kannatan ehdottomasti!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
02.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En valitettavasti ole (vielä) perehtynyt tuohon uuteen ohjelmaan.

Vierailija
4/8 |
02.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikkien lasten vanhemmat eivät harrasta taiteita tai kulttuurimenoja kuten teatteria tms. joten on todella tärkeää, että koulussa mahdollisuus mennä taidenäyttelyihin ja teatteriretkille tms.



-puhun nimenomaan omasta kokemuksesta. vanhempani inhosivat teatteria, ja vasta koulussa pääsin tutustumaan. paljosta olisin jäänyt paitsi, jos ei olisi koulusta ollut mahdollisuus mennä ja kokea uusia mahdollisuuksia.

Vierailija
5/8 |
02.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikkei itse oliskaan mikään maailman luovin tapaus niin kyllä täytyy aina säilyä mahdollisuus jälkipolvien tutustua jo varhaisessa vaiheessa lapsuutta taiteisiin monipuolisesti. Luovat aineet tukevat henkistä kehitystä ja eritoten herkkyyttä jolla ei mitään painavaa merkitystä opetussuunitelmassa. Liikuntaa siis lisätään mutta taideaineita vähennetään. Surullista! Kulttuurin rappiotahan tuo meinaisi tulevaisuudessa jos sama linja pidettäisiin. Lapsista kasvatettaisiin mieleltään yksinkertaisia suorittajia joilla ei ole mitään luovaa pääomaa.

Vierailija
6/8 |
02.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uupumiseen tarvittava vastalääke löytyy toki tärkeän liikunnan ohella luovuudesta. Kaikki TARVITSEVAT luovuutta. Lapset ja nuoret erityisesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
02.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikäänkuin taiteet olisivat vaan boheemiroskaa joka vain pelkkää rahantuhlausta kouluille. Oksettava ajattelutapa...Kuka suunnittelisi kauniit muodikkaat vaatteet niille huippumenestyville bisnesporhoille jos ei kuvataideopetusta olisi? Kuka loisi hienoja elokuvia meille kaikille viihdykkeeksi? Kuka säveltäisi nerokasta musiikkia korvillemme ja mielellemme? Kuka suunnittelisi upeat kodit? Luovuutta tarvitaan kaikkialla ja käytämme luovia hyödykkeitä koko ajan...ja kaikki tuo alkaa koulusta, lapsuudesta. Jonkun on esitettävä ne " sirkushuvit" jottei ihmiskunta vallan leipäänny.

Vierailija
8/8 |
03.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

- ja jos haluaa ajatella taloudellisesti, niin ei kyllä ole tulevaisuudessa talouskasvuakaan, sillä yhä enemmän pitää pystyä keksimään/innovoimaan ja muotoilemaan ja rakentamaan uutta. putkiaivoilla se on kovin vaikeaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi seitsemän