Miten opettaa vauva nukkumaan päiväunet sisällä??
Enpä uskonut, että tätä joudun joskus kyselemään... Esikoinen - talvivauva - kun alusta saakka nukkui sisällä päiväunensa.
Mutta kakkosemme, kesävauva, ehdollistui aivan vahingossa siihen, että päiväunia nukutaan rattaissa. Ei osaa nukahtaa muualle, ei rauhoitu väsyneenä edes syliin. Nyt kun talvi tekee tuloaan, olisi sisällä nukuttaminen (omaan sänkyyn) mukava vaihtoehto. Nyt olen tehnyt niin, että laitan tytön nukkumaan sisällä rattaisiin pelkät sisävaatteet päällä. Joskus huijaus menee läpi, joskus ei. Mutta olisi se mukavaa, että osaisi sängyssäänkin nukkua. Yöunet nukkuu hienosti omassa pinniksessään ja myös nukuttamisen kanssa ei ole silloin ongelmia.
Kommentit (5)
Noita pieniä huijauskeinoja eli hattu tai kypärämyssy päähän tai sisällä vaunuihin nukkumaan kannattaa kokeilla, meillämin ne ovat toimineet joskus. Meillä auttaa myös se, että noudatetaan samoja rituaaleja kuin illalla: unilaululevy soimaan, valot pois jne. Joskus myös turvaudun maitoon. Tähän sisällä nukuttamiseen ei varmaan ole yhtä oikeaa tapaa, mutta yhden ja saman tavan toistaminen riittävän pitkään auttanee, vaatii kyllä sinnikkyyttä. Ja se myös auttaa että lapsi on riittävän väsynyt (toisaalta ei saa olla yliväsynyt). Itse yritän pitää valveilla leikkien yms. avulla mahdollisimman pitkään (tai jos en jaksa leikittää niin sitten vain yritän sietää kiukuttelua), sitten nuo rituaalit ja nälkäiselle vauvalle myös maitoa (meillä pullosta), näin saan pojan aika usein nukahtamaan jopa sisällä päikkäreille, meillä poika on nyt reilu 7 kk.
kaikki unet varsinkin yö helpottui kun kapaloin,mutta nytten oon alkanu päiväunia nukuttaa ilman,laitan luuttua poskelle ja tutinkaa saa pelaa. meillä kohta 2kk tyttö joka on alusta asti nukkunut huonosti päivisin. 5-30min yöt mennää 1 syönnillä :) meillä ei oikeen vaunuissakaan nukuta ellei olla liikkeellä.
k.h.p ja iida 8vko+1pvä
meilläkin nukutaan välillä päiväunia keskellä olohuoneen lattiaa täydessä talvivarustuksessa :). Tyttö simahtaa heti, kun pipon laittaa silmille....
nukahdetaan yleensä viimeistään kun kypärämyssy vedetään leuan alle. Tyttö ei sisällä nuku, nukutamme siis partsilla säässä kun säässä, mutta kylässä tms. ei aina ole mahdollista nukkua ulkona, silloin olisi kiva jos osaisi nukkua sisälläkin. Alle 2 viikkoisena ei viime talvena nukkunut päivisin kuin hetkiä, heti kun " sai" nukuttaa ulkona, nukkui neljäkin tuntia oli pakkasta kuinka paljon tahansa, taitaa tulla ulkoilmaihminen, toisin kuin vanhemmistaan ;)
Mukavaa löytää kohtalotovereita! Meillä tyttö on niin ehdollistunut ulos nukkumiseen, että nukahtaa usein jo siinä vaiheessa, kun hattu vedetään päähän. Viimeksi mummolassa nukkuikin sitten sisällä hattu päässä:-) Mutta omaan sänkyyn ei tosiaan kovin mielellään nukahda, vaikka iltaisin sinne kuukahtaakin ihan ilman itkuja.