Hoitoala
On tämä ihmeellistä jokaisesta tuutista toitotetaan hoitajapulasta. Itse valmistuin elokuussa hoiva-avustajaksi. Ei ole te- keskuksesta edes yhtään työpaikkaa tarjottu ja mihin itse hakuja laittanut en ole edes vastausta saanut. Sitten vielä jos paikkahaussa on että haemme hoiva-avustajaa kun katsoo mikä on haettavan henkilön vaatimustaso siinä on, että olethan lähihoitaja ja sinulla lääkeluvat kunnossa. Nyt tehnyt muutaman sijaisuuden varhaiskasvatuksessa, no työnä sekin aivan mahtavan mukavaa. Onko se hoitajapula vain kehä kolmosen sisäpuolella?? Jotenkin ristiriitaista minun ajatusmaailmaani.
Kommentit (6)
Hoiva-avustajan palkkaaminen vaatii tarkempaa suunnittelua, jotta hänelle löytyy työvuorolistoista helposti suunniteltava slotti, jossa aina on lähi- tai sairaanhoitaja paikalla. Sen verran uusi tutkinto, että sen sijoittamisen kanssa pelataan vielä monessa paikassa tetristä ja käytännön ongelmia tulee työnkuvan sovittamisessa.
Suosiolla käy se puuttuva osio niin alkaa duunia pukkaamaan!
TE-keskukset lakkautettiin vuonna 2009.
Vierailija kirjoitti:
TE-keskukset lakkautettiin vuonna 2009.
Mitä horiset?
Vierailija kirjoitti:
TE-keskukset lakkautettiin vuonna 2009.
Ei tämä kuntakokelun kautta olevat henkilöt mitään muuta tee kun kysyvät mitä kuuluu. Kyllä te-keskus on olemassa, sieltä niitä mahdollisia työpaikkatarjouksia lähetetään.
Niin, pula on hoitajista, ei hoiva-avustajista.