Onko sinulla omakohtainen valokuva tai muistikuva kuningatar Elisabethista?
Valokuva-albumissani on ottamani kuva Elisabethista limusiinin kyydissä, missä hän heiluttaa kättään tervehtien yleisöä. Otettu Jyväskylässä 70-luvulla.
Kommentit (8)
Ei ole ja minulle koko mummo oli täysin yhdentekevä.
Vierailija kirjoitti:
Ihana <3 Millä kadulla ?
Tuo kuva on otettu Kauppakadulla. Löytyi myös muita kuvia mm. Lutakosta mutta niissä näkyy vain adjutantteja, yleisöä, autoja, lippuja salossa sekä Tehi.
On muisto Kallion paloasemalta v. 1976 ? kun Elisabet oli käymässä siellä. Pari kuvaakin tuli otettua ihan läheltä. Oli noin 160 cm pituinen ja mintun värinen kävelypuku. Minun äiti oli myös siskon pikkutytön kanssa. Minulla oli myös 7 vuotias poikamme mukana. Toisen kerran oli omalla jahdillaa oympialaiturilla Palace Hotellin luona, jossa olimme perheenä katsomassa.
Vierailija kirjoitti:
Ihana <3 Millä kadulla ?
Jyväskylässä
Vaajakoskentietä pitkin Hankasalmelle meni Ellun ja Urkin saattue 27.51976.
Olin vilkuttamassa englanninlippu kädessä
Minulla on kuva kuningattaresta ratsastamassa hevosella syntymäpäivänään v. 1984 Lontoossa.
Anne ja Charles olivat aikoinan lapsena muoti-ikoneja. Kaikki lehdet olivat heidän kuviaan täynnä. Ja leffoissa pyöri nonarina heidän äitinsä hienot kruunaajaiset v. 1953. Nonari oli leffateatterissa Non- Stop leffa, joka koostui piirretyistä ja jostain uutiskatsauksesta. Muistan punaisissa puvut ratsastajilla kruunajaisista ja muut hienot värit. Mummo teki takit Annen takin mukaan, kauluksessa ja taskuissa oli koristeena samettia. Ne pantiin päälle keskustaan mennessä. Olen numero 4.
Usein kuningataräidin kanssa nautimme gintoniceja. Ja Ellu tuli rähjäämään, että joimme liikaa.
Ihana <3 Millä kadulla ?