Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oljenkorsia päättäjiltä sähkökriisin

Vierailija
30.08.2022 |

https://yle.fi/uutiset/3-12587534

Ylimääräinen lapsilisä, päivähoitomaksujen alentaminen, aamupalatarjoilu kouluissa,
opintolainan hyvitys tiettyjen alueiden asukkaille, lainantakaus sähköautoon... siis mitä helvettiä oikeasti!....

Nämähän on niitä samoja vanhoja asioita joita on ajettu jo ennen koko hiton sähkökriisiä ja nyt niitä tarjotaan tähän ratkaisuksi? Osa ehdotuksista on aivan naurettavia!
Kuka hitto nyt muka alkaa ottamaan lainaa mihinkään sähköautoon tai rakennuttamaan yhtään mitään maalämpöjä. Ei siinä paljon takaukset enää auta.

Vaikuttaa kovasti siltä, ettei oikeasti ole mitään käsitystä siitä miten tämä tulee kosahtamaan Suomen omaan nilkkaan. Tommoisilla vippaskonsteilla ei ole kuin näennäistä hyötyä ja se myös eriarvoistaa vahvasti, koska kaikki eivät ole maalla eläviä perheellisiä mutta melkein kaikilla kulut nousevat siitä huolimatta samalla lailla pilviin. Jos hallitus ei tee parempia ratkaisuja seuraksena on se, että nykyinen ostovoima menee suoraan sähköön joka meinaa isoja tappioita monelle toimijalle ja tulee myös heikentämään kansanterveyttä ja romahduttamaan työllisyysasteen, joista molemmat on jo nyt huonolla tolalla.

Hallituksen pitäisi nyt kyllä puuttua pirun paljon jäyhemmin siihen miten tämä ratkaistaan, koska ehdotukset ovat aivan järkyttävän huonoja ja eriarvoistavat niitä, joilla on pienet tulot ja suuret menot mutta nippanappa ehkä maksavat kulut niin etteivät ole oikeitettuja mihinkään esitettyihin apukeinoihin. Ne taas joilla olisi hynät taskussa ja pystyisivät helposti maksamaan isotkin laskut muuttavat suoraan jonnekin lämpimään maahan ja nauravat partaansa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on niin, että aivan selvästi päättäjät tietävät, missä mennään, ja sinä et tiedä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kolme