Haluan olla hyvä anoppi ja mummo, voisitteko antaa neuvoja?
Pitää ottaa lasta hoitoon (ei ole vielä syntynyt) mutta ei saa tyrkyttää liikaa, mutta pitää kuitenkin pyytää kysymättäkin. Lahjoista kysytään toive ja mennään sen mukaan. Ruuat päättää lasten äiti (tosin herkkuja en syötä kuin satunnaisia makupaloja vaikka kotona niitä saisikin jatkuvasti). Osallistun kustannuksiin sopivissa määrin, mutta en liikaa. Jos vaikka annan lahjakortin jonnekin lastentarvike liikkeeseen, onko se hyvä?
Kommentit (5)
Jos vaikka ekana unohtaisit näsäviisastelun ja uhriutumisen.
Jatka omaa elämääsi äläkä sotkeudu muiden elämään. Tällä vinkillä saattaa päästä alkuun.
Jos omasta elämästä ottaisin esimerkkejä mitä ei kannata tehdä niin ei kannata haukkua miniää lihavaksi synnytyksen jälkeen. Se jättää sellaisia ikäviä fiiliksiä.. Ei kannata sanoa miniää hysteeriseksi jos hän haluaa että lapsi istuu autossa turvaistuimessa. Ei tartte muistutella että ei saa suvun perinnöstä sitten mitään, kyllä sellaiset asiat ymmärretään itsekin yleensä ja joskus on sitä omaisuutta omasta takaa jo.. Varsinkin tavallisena kahvipöytäkeskusteluna ohimennen tuollaiset tappaa vähän fiilistä. Näin vinkkinä vaan.
Ihan sellainen että kohtelee sitä miniääkin aivan ihmisenä, tasavertaisena eikä kosta sille sitä että poika muutti pois ja aikuistui ja valitsi sitten tuollaisen aivan vääränlaisen naisenkin vielä.. Arvostus ihmisenä, oi se ois ihanaa!
No mutta tosissaan... Ole oma itsesi. Tai jos se tarkoittaa sitä että hypit kaikessa varpaille ja silmille ja haukut lihavaksi niin älä ole oma itsesi, koita olla jotain muuta.
Lahjakortti on hyvä, mutta kannattaa kysyä, mihin paikkaan. Esitä mieluummin kysymyksiä "haluaisitteko , että minä .... "